PSYCHOLOGIA ZWIĄZKÓW

O czym świadczą konflikty w związku?

Wielu parom dobra relacja kojarzy się ze szczęśliwym życiem, harmonią oraz brakiem kłótni i nieporozumień. Jednakże naprawdę udana zależność, to taka, która nie przebiega w bezwzględnej zgodzie.

Niemało związków robi niemal wszystko aby w ich relacji nie pojawiały się nieporozumienia i konflikty. Partnerzy często rezygnują ze swoich pragnień, potrzeb czy wyrażania własnego zdania, tylko po to aby uniknąć jakichkolwiek przejawów niezgody. Zdaniem takich osób kłótnia, czy też ostra wymiana zdań zaburzyłyby porządek w ich relacji, a nawet doprowadziły do rozstania.

Takie myślenie dotyczące relacji skutkuje tworzeniem wzajemnej iluzji fałszywie idealnego związku. Oboje partnerzy przekazują obraz niezwykle dobrego, zadowolonego układu , w którym są zgodni i zgrani we wszystkim. Często udowadniają innym jak bardzo się kochają, zgadzają i wspierają. Prezentując się otoczeniu w tak teatralny sposób, otrzymują rzeczywiste informację, że ich związek jest naprawdę idealny. Wkładanie dużej ilości energii w utrzymywanie szczęśliwego obrazu sprawia, że z biegiem czasu coraz trudniej przyznać się do tego, że w parze nie działo się idealnie. Natomiast mówienie nieustannie o współmałżonku w sposób cudowny i przesłodzony, ma najczęściej na celu ukrycie jego negatywnych cech i udowodnienie sobie jak wspaniałego partnera posiadamy.

Niestety najczęściej pod poziomem pozornej szczęśliwości kryje się przeważnie wiele negatywnych uczuć. Partnerzy obawiają się jakiejkolwiek konfrontacji w obawie, że ich relacja może przestać istnieć. Trudno jest się przyznać, że stan faktyczny jest zupełnie odmienny od pierwszego wrażenia. Tym bardziej przed innymi jest się niezręcznie jest pokazać, że związek ma również rozczarowującą stronę. Zapychanie swoich kont na portalach samymi szczęśliwymi zdjęciami powoduje przekazywanie innym zafałszowanego i powierzchownego obrazu relacji.

Wobec tak wielu trudnych i problematycznych kwestii, nierzadko obie strony rezygnują z jakiegokolwiek kontaktu z problemami. Dalej usilnie prezentują swoją szczęśliwą, pełną miłości relację. W towarzystwie innych, czy na portalach społecznościowych udowadniają jak bardzo jest im dobrze i jak bardzo są ze sobą szczęśliwi.
Brak kłótni nie tyle potwierdza takie myślenie, co ochrania przed rozpadem budowanej skorupy. Niestety w takich związkach partnerzy nie potrafią rozmawiać o swoich problemach i dylematach. Wszelkie trudności i urazy chowają w sobie, rozładowując negatywne emocje w inny sposób.
Nierzadko w takich parach dochodzi do zdrad czy flirtów pozamałżeńskich. Często właśnie inna osoba jest w stanie spojrzeć bardziej naturalnie niż partner, przed którym gramy całe przedstawienie. Poza romansami obie strony mogą wciągać się w najróżniejsze destrukcyjne aktywności. Używki, obsesyjne zakupy czy nadmierna dbałość o wygląd fizyczny mogą rekompensować brak uwagi i zrozumienia ze strony drugiej osoby.

Zdarza się, że jednak dochodzi w końcu do kłótni pomiędzy małżonkami. Może to wydarzyć się w kryzysowych sytuacjach, czy trudnych dla obu partnerów zmianach. W momencie kiedy dwie strony mogą wypowiedzieć skrywane od długiego czasu żale, rzeczywiście może dojść do rozpadu związku lub ochłodzenia wzajemnych stosunków. Nie jest rzadkością, że kiedy dochodzi do takich osób, że ich związek funkcjonował jedynie powierzchownie , nie mogą już więcej egzystować w ten sposób.

Warto pamiętać, że związek to nieustannie i dynamicznie zmieniający się układ. Przez cały czas swojego trwania, przechodzi różne etapy – zarówno momenty kryzysu jak i chwile szczęścia. Konflikty i kłótnie są zupełnie naturalne i bez nich relacja nie jest w stanie zdrowo funkcjonować. Niezwykle cennym poczuciem jest to, że pomimo różnicy zdań możemy kochać drugą osobę i czuć się przez nią równie darzeni miłością.

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.