PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Rodzaj spożycia, a jakość życia – czyli jaki wpływ ma jedzenie na nasze samopoczucie

Produkty jakie spożywamy mają kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego ciała. Jedzenie nie tylko wzbogaca nasz organizm w niezbędne mikroelementy, witaminy i substancje odżywcze, ale również wywiera ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Istnieją bowiem produkty nazywane „pokarmem dla mózgu”, zawierające substancje, które chronią nas przed infekcjami oraz wzmacniają naszą psychikę. Do tego typu produktów należą:

  • tłuste ryby (makrela, łosoś) – zawierają kwasy omega 3 i 6, poprawiają wydajność naszego mózgu i jakość procesów poznawczych, odgrywają kluczową rolę w walce z chorobami psychicznymi np. depresją. Dr Andrew Stoll z Harwardu udowodnił, że chorzy na depresję, którzy poza stosowaniem farmakoterapii przyjmowali podczas posiłków kwasy omega 3, szybciej wracali do zdrowia, niż pacjenci, których terapia opierała się jedynie na środkach farmakologicznych.
  • orzechy i migdały – zawarta w nich witamina B, odpowiada za wytwarzanie dopaminy (hormonu odgrywającego znaczącą rolę w walce ze stresem), niedobór tego hormonu może również stanowić jedną z przyczyn depresji.
  • ziarna zbóż, warzywa, orzechy, czekolada
  • odpowiadają za wytwarzanie tak zwanego „hormonu szczęścia”, czyli serotoniny. Hormon odpowiedzialny jest za dobre samopoczucie i odczuwanie zadowolenia. W sytuacji psychicznego wysiłku, smutku lub przygnębienia, zalecane jest spożywanie właśnie pokarmów z tej grupy.
  • węglowodany – dzięki zawartej w nich glukozie mózg może efektywnie i sprawnie funkcjonować. Jej niedobór prowadzi do drażliwości, problemów z koncentracją, sprzyja odczuwaniu chronicznego zmęczenia.
  • produkty bogate w białko – zawarte w nich aminokwasy odpowiadają między innymi za komunikację pomiędzy komórkami. Ich niedobór wpływa na problemy emocjonalne, rozdrażnienie, trudności z koncentracją, utratę motywacji, a nawet depresję.
  • warzywa i owoce – niedobór witamin i minerałów, które zawierają właśnie te produkty wpływa na zaburzenia uwagi i koncentracji, drażliwość oraz poczucie dezorganizacji.
  • oleje roślinne (olej sojowy, rzepakowy), żółtka jaj – zawarte w nich fosfolipidy wpływają pozytywnie na pamięć, koncentrację oraz szybkie uczenie się.

Produkty szkodliwe

Istnieją też produkty, które mogą znacząco pogorszyć stan zdrowia i wpływać negatywnie na nasze samopoczucie. Konsumpcja rozsądnej ilości nie wpłynie na nasze zdrowie, jednak spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do powstawania wielu problemów. Do tej grupy zaliczyć można:

  • alkohol,
  • kofeinę,
  • produkty zawierające tłuszcze trans (chrupki, słodycze, słone przekąski, zupki z torebki),
  • cukier,
  • produkty wywołujące alergie pokarmowe (np. zawierające gluten lub laktozę).Nadmierna ilość tych produktów w naszym jadłospisie powodować może zaburzenia nastroju, rozdrażnienie, osłabienie oraz chwiejność emocjonalną.
Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.