PSYCHOLOGIA DZIECI, PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Jak przeżyć święta po rozwodzie?

Jak przeżyć święta po rozwodzie?

Rozwód to sytuacja trudna dla wielu osób – zarówno dla pary, która z rozmaitych przyczyn zdecydowała się na rozstanie, jak i dla dziecka bądź dzieci, które, w zależności od wieku, starają się zrozumieć, dlaczego ich opiekunowie przestają być razem. Sytuacja okołorozwodowa niesie za sobą wiele zmian, ale też wymaga od opiekunów nie lada umiejętności, o czym można przeczytać w poprzednich naszych artykułach, by uchronić dziecko przed negatywnymi konsekwencjami rozstania opiekunów. Rozwody są różne – jedne spokojniejsze, inne mniej. Czas ten jednak w jakiś sposób „zaprasza” do konfliktów, przepychanek i przerzucania na siebie odpowiedzialności, a we wszystkich tych potyczkach często uczestniczy dziecko, nawet jeśli opiekunom wydaje się, że zostało od tego odseparowane. Jeśli wyobrazić by sobie obrazek, na którym ujęty zostałby rozwód, można by domniemywać, że w wielu przypadkach ukazywałby on rodziców stojących na przeciwko siebie – odwróconych do siebie twarzą lub plecami, kłócących się bądź obrażonych, a pomiędzy nimi stałoby dziecko bądź dzieci – nierozumiejące do końca tej sytuacji, z poczuciem winy, próbujące ich scalić i na nowo posklejać swoją rodzinę. Jest to obrazek niezwykle smutny.

Codzienność związana z rozwodem najtrudniejsza wydaje się na początku – tak jak wszystko, co nowe i nieznane nastręcza najwięcej trudności.

Co jednak, kiedy ta nowa codzienność napotyka sytuację, którą jakoś trudno z rozwodem połączyć – a mianowicie – rodzinne, wesołe, pełne uśmiechu i wzajemnej życzliwości (przynajmniej w teorii) – święta Bożego Narodzenia?
Święta po rozwodzie spędzi w Polsce wiele rodzin, jako że ilość rozwodów w naszym kraju nieustannie wzrasta. Logistyka świąt często jest trudna w sytuacji, w której rozstanie nie jest obecne – kiedy pojechać do jednej babci, a kiedy do drugiej, jak przygotować się na przyjazd gości, jak w spokoju wytrwać przy rodzinnym stole bez kłótni. Co jednak, kiedy do tego wszystkiego dochodzi rozwód rodziców, czasami ich nowi partnerzy, a także dzieci owych nowych partnerów? Sytuacja znacznie się komplikuje.

W tym momencie warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą pomóc w tym całym zamieszaniu, aby jak najmniej ucierpiało dziecko.

1. Odpowiednio wcześniej ustalcie, z kim dziecko spędzi święta.

Unikniecie wtedy sytuacji, w której dzień przed wigilią napięta atmosfera jest widoczna gołym okiem, a każde z Was próbuje przeforsować, by dziecko właśnie z Wami zasiadło przy wigilijnym stole. Rozwód i tak jest dla młodego członka rodziny traumatycznym przeżyciem – postarajcie się nie fundować mu kolejnych. Wspólnie – razem z dzieckiem! – zastanówcie się, w jakiej konfiguracji spędzenie świątecznego czasu będzie dla niej/niego najbardziej komfortowe. Nie podejmujcie decyzji poza plecami dziecka, wszakże nie jest ono prezentem, który możecie przerzucać spod jednej choinki pod drugą, a pełnoprawnym członkiem rodziny. To jego zdanie powinno się liczyć!

2. Dbajcie o atmosferę życzliwości.

Nawet, jeśli jesteśmy w konflikcie z partnerem, kiedy dziecko wyjeżdża do niego na święta, oszczędźmy sobie sarkastycznych uwag. Młody człowiek potrzebuje obydwojga rodziców (oczywiście, odmienną sytuacją jest, kiedy w domu np. występuje przemoc, ale to temat na inny artykuł), nawet jeśli rzeczeni rodzice nie chcą ze sobą rozmawiać. Wystarczy przekazać życzenia czy pozdrowienia dla drugiej strony, a nie zarzucać dziecka komunikatami takimi jak „Jak wrócisz, to opowiesz mi jak to u nich wygląda”, „Tata na pewno będzie próbował Cię przekabacić”. Dziecko nie jest Twoim szpiegiem! Dojrzałość to niezwykle ważna postawa do wypracowania w trakcie rozwodu.

3. Pozwól dziecku na przeżywanie różnych emocji.

Święta w sytuacji okołorozwodowej potrafią być naprawdę trudnym przeżyciem dla młodego człowieka. Może pojawić się płacz czy zdenerwowanie, z którym opiekun powinien sobie poradzić. Pamiętaj, że często dzieci chłoną emocje rodziców i wyczuwają je jak najczulszy radar.

W tym trudnym czasie warto skorzystać w pomocy psychologa

To oczywiście tylko podstawowe zasady, o których warto pamiętać. Jeśli sytuacja świąt wydaje się niezwykle trudna dla poszczególnych członków rodziny, jeszcze przed nimi warto skorzystać z rad specjalisty, który może okazać się naprawdę pomocny.

Skontaktuj się z naszym psychologiem:

https://melka-roszczyk.pl/#omnie

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.