PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Afirmacja zmiany

Czym jest afirmacja?

 

Afirmacja to termin, który wywodzi się od łacińskiego słowa „affirmatio”, tłumaczonego jako potwierdzenie czegoś lub zgodę na coś. Afirmacja to zazwyczaj sentencja, która odzwierciedla pragnienia i dążenia człowieka, a ponadto pomaga mu się zbliżyć do wyznaczonego sobie celu. Jeśli by zatrzymać się na tym etapie definiowania afirmacji wiele osób mogłoby uznać, że to całkowita bzdura – część z nich nazwałaby to wmawianiem sobie czegoś, inni zastanawialiby się w jaki sposób powtarzanie sobie jakiegoś zdania może w jakikolwiek sposób przybliżyć do osiągnięcia czegoś. Otóż – może, a w jaki sposób – wyjaśnione zostanie poniżej.

 

W jaki sposób afirmacja zbliża nas do osiągnięcia celu, spełnienia marzenia?

 

Częstą przypadłością ludzi jest to, że czegoś pragną, ale w zasadzie… nie wiedzą czego konkretnie. U wielu osób pojawia się poczucie braku, niespełnienia, a jednak nie potrafią oni określić co mogłoby owy brak wypełnić. Jak można dążyć do celu, nie wiedząc co nim jest? To jakby iść bez celu przed siebie i dziwić się, że nie trafiło się do mety. Zatem, jeśli afirmacje wydają się komuś mało skuteczne, to zauważyć tutaj można tutaj ich pierwszą, dużą zaletę – stworzenie sobie afirmacji przez człowieka wymaga uświadomienia sobie, czego w zasadzie pragnie. Taka wiedza wiele zmienia. Afirmacja nie zmienia rzeczywistości, ale zmienia nas – poprawia częstokroć stan psychiczny, może zwiększyć akceptację samego/samej siebie, wzmocnić pewność siebie czy spotęgować motywację, Afirmacja ma to do siebie, że powinna być powtarzana – celem nie jest to, by utkwiła w głowie i nie pozwalała na wykonywanie innych obowiązków, ale to, by nie zapominać o tym, czego się pragnie, powtarzać ją należy zatem regularnie, na przykład codziennie rano.

Zasady tworzenia afirmacji.

 

  1. Dokładne określ to, na czym Tobie zależy. Ustal cele.
  2. Sformułuj afirmację. Unikaj słów w czasie przyszłym – skoncentruj się na tym, co tu i teraz, na teraźniejszości. ( Na przykład nie – „zdobędę doświadczenie”, a „zdobywam doświadczenie”).
  3. Zacznij od ogółu – nie zaznaczaj zbyt wielu konkretów. Otwiera Cię to na dostrzeganie innych  korzystnych możliwości.

 

Afirmacja zmiany.

Początek Nowego Roku to świetny czas, by zapoznać się z afirmacjami. Afirmacja zmiany to krótki komunikat, który kierujemy do naszej podświadomości, aby wzbudzić w niej pozytywne odczucia. Na początku należy oczywiście zastanowić się, jakiej zmiany potrzebujemy. Kiedy pojawia się, mniej lub bardziej jasny cel, należy pomyśleć sobie co w tym procesie zmiany będzie pomocne. I na tej bazie tworzyć można afirmacje zmiany, czyli sentencje ułatwiające nam osiągnięcie zamierzonego celu. Przykładem takiej afirmacji może być:

 

  • „Robię wszystko, by zmienić pracę”.
  • „Mam wokół siebie bliskie osoby, które są mi życzliwe i zawsze udzielają mi wsparcia”.

 

Tego typu sentencje pomagają w osiąganiu zmiany, a powtarzając je z regularnością mamy pewność, że o tym nie zapomnimy. Afirmacje bazują na naszych zasobach, na tym, co jest w nas dobre, a o czym tak często zapominamy na rzecz narzekania, wyszukiwania wad, rozpamiętywania porażek. Nowy Rok to doskonała okazja, by zmienić swoje nastawienie.

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.