Czym jest afirmacja?
Afirmacja to termin, który wywodzi się od łacińskiego słowa „affirmatio”, tłumaczonego jako potwierdzenie czegoś lub zgodę na coś. Afirmacja to zazwyczaj sentencja, która odzwierciedla pragnienia i dążenia człowieka, a ponadto pomaga mu się zbliżyć do wyznaczonego sobie celu. Jeśli by zatrzymać się na tym etapie definiowania afirmacji wiele osób mogłoby uznać, że to całkowita bzdura – część z nich nazwałaby to wmawianiem sobie czegoś, inni zastanawialiby się w jaki sposób powtarzanie sobie jakiegoś zdania może w jakikolwiek sposób przybliżyć do osiągnięcia czegoś. Otóż – może, a w jaki sposób – wyjaśnione zostanie poniżej.
W jaki sposób afirmacja zbliża nas do osiągnięcia celu, spełnienia marzenia?
Częstą przypadłością ludzi jest to, że czegoś pragną, ale w zasadzie… nie wiedzą czego konkretnie. U wielu osób pojawia się poczucie braku, niespełnienia, a jednak nie potrafią oni określić co mogłoby owy brak wypełnić. Jak można dążyć do celu, nie wiedząc co nim jest? To jakby iść bez celu przed siebie i dziwić się, że nie trafiło się do mety. Zatem, jeśli afirmacje wydają się komuś mało skuteczne, to zauważyć tutaj można tutaj ich pierwszą, dużą zaletę – stworzenie sobie afirmacji przez człowieka wymaga uświadomienia sobie, czego w zasadzie pragnie. Taka wiedza wiele zmienia. Afirmacja nie zmienia rzeczywistości, ale zmienia nas – poprawia częstokroć stan psychiczny, może zwiększyć akceptację samego/samej siebie, wzmocnić pewność siebie czy spotęgować motywację, Afirmacja ma to do siebie, że powinna być powtarzana – celem nie jest to, by utkwiła w głowie i nie pozwalała na wykonywanie innych obowiązków, ale to, by nie zapominać o tym, czego się pragnie, powtarzać ją należy zatem regularnie, na przykład codziennie rano.

Zasady tworzenia afirmacji.
- Dokładne określ to, na czym Tobie zależy. Ustal cele.
- Sformułuj afirmację. Unikaj słów w czasie przyszłym – skoncentruj się na tym, co tu i teraz, na teraźniejszości. ( Na przykład nie – „zdobędę doświadczenie”, a „zdobywam doświadczenie”).
- Zacznij od ogółu – nie zaznaczaj zbyt wielu konkretów. Otwiera Cię to na dostrzeganie innych korzystnych możliwości.
Afirmacja zmiany.
Początek Nowego Roku to świetny czas, by zapoznać się z afirmacjami. Afirmacja zmiany to krótki komunikat, który kierujemy do naszej podświadomości, aby wzbudzić w niej pozytywne odczucia. Na początku należy oczywiście zastanowić się, jakiej zmiany potrzebujemy. Kiedy pojawia się, mniej lub bardziej jasny cel, należy pomyśleć sobie co w tym procesie zmiany będzie pomocne. I na tej bazie tworzyć można afirmacje zmiany, czyli sentencje ułatwiające nam osiągnięcie zamierzonego celu. Przykładem takiej afirmacji może być:
- „Robię wszystko, by zmienić pracę”.
- „Mam wokół siebie bliskie osoby, które są mi życzliwe i zawsze udzielają mi wsparcia”.
Tego typu sentencje pomagają w osiąganiu zmiany, a powtarzając je z regularnością mamy pewność, że o tym nie zapomnimy. Afirmacje bazują na naszych zasobach, na tym, co jest w nas dobre, a o czym tak często zapominamy na rzecz narzekania, wyszukiwania wad, rozpamiętywania porażek. Nowy Rok to doskonała okazja, by zmienić swoje nastawienie.