Artykuły

Artykuły Psychologiczne.

Artykuły umieszczone na stronie Gabinetu dotyczą bardzo różnych aspektów zdrowia psychicznego, ważnych dla osób, którym ich kondycja psychiczna nie jest obojętna. Zawarta w nich jest merytoryczna, fachowa wiedza, są one jednak  jednocześnie napisane w taki sposób, by każda osoba, niezależnie od poziomu swojej psychologicznej wiedzy, mogła z nich skorzystać. Artykuły dotykają różnych trudnych czy przełomowych momentów w życiu człowieka, starają się skupiać na różnych perspektywach. Należy pamiętać, że artykuły dotyczące zdrowia psychicznego bądź inne materiały znalezione w internecie nie zastąpią wizyty u specjalisty, jak najbardziej natomiast mogą być jej uzupełnieniem, poszerzeniem dotychczas zdobytej wiedzy.

Tranzycja – korekta płci u osób młodszych i starszych

Sytuacja transpłciowych dzieci w Polsce jest szczególna. Dzisiejsza psychologia stoi na stanowisku, że dziecko 5-7 letnie ma już mniej więcej wyrobiony poogląda na własną tożsamość płciową to znaczy małoletni chłopiec wie czy jest chłopcem czy nie, tak samo dziewczynka. Tożsamość płciowa, co dla niektórych wciąż jest szokujące, może różnić się od płci przypisanej przy urodzeniu (zwanej powszechnie płcią biologiczną).
przeczytaj więcej

Psychologiczne reakcje na wojnę

Rzeczywistość wojny, która w ostatnich miesiącach stała się wręcz namacalna przez napaść rosyjską na Ukrainę, wyzwala w nas wszystkich szereg emocji i reakcji. Wystarczy rozejrzeć się po najbliższych, znajomych, dalszych bądź bliższych, że każdy z nas radzi sobie z tą nową rzeczywistością odmiennie. Ta różnorodność jest właściwa i naturalna. Człowiek w charakterystyczny dla siebie, indywidualny sposób dostosowuje się do zmiennych warunków i otoczenia. A nasz świat zmienił się znacznie od 24 lutego bieżącego roku. Czego doświadczam w związku z wojną na Ukrainie? Czego doświadczają bliscy mi ludzie?
przeczytaj więcej

Zaburzenie adaptacyjne

zaburzenie adaptacyjne pojawia się w reakcji na coś- zazwyczaj na wydarzenie, które psychologia zgrabnie i wymijająco nazywa stresorem. Czym jest taki stresor? Praktycznie możliwości jest nieskończenie wiele, gdyż nie mamy tu jasnej definicji. Stresorem może być utrata pracy, wyprowadzka z domu, umieszczenie w zakładzie poprawczym, dłuższa separacja od rodziców, katastrofa naturalna, wypadek… Jak widzimy czasem wystarczy, że stresor pojawi się tylko raz (wypadek), w innych przypadkach powtarza się, ma działanie przewlekłe (separacja). Niemal każde stosunkowo zwykłe wydarzenie może stać się dla kogoś stresorem.
przeczytaj więcej

Ranna psychika, czyli o traumie prostej i złożonej

Trauma w świetle współczesnych wydarzeń znów nabiera znaczenia. Termin często obecny w mediach, używany przez różnego rodzaju ekspertów na każdym kroku. Czym jest trauma w dzisiejszej psychologii? Jak ją rozumiemy i leczymy? Najpierw, słowo trauma z języka greckiego oznacza ranę. Oczywiście mówimy tutaj o zranieniu psychicznym, o śladzie jaki pozostaje w naszym umyśle na skutek… No właśnie czego?
przeczytaj więcej

Tranzycja – jak to się robi?

W Polsce korekty płci od strony prawnej dokonujemy w Sądzie. Ten, na nasz wniosek i na podstawie diagnozy seksuologicznej, naszych zeznań oraz dokumentacji medycznej wyraża zgodę na dokonanie niezbędnych zmian tj., korektę płci w akcie urodzenia, dowodzie, zmianę imienia. „Zmiana płci” (na temat, dlaczego pojęcie te jest w nawiasie więcej znajdziecie Państwo w artykule Zmiana płci) to proces wykorzystujący przede wszystkim farmakologiczną terapię hormonalną oraz operacje chirurgiczne. Te ostatnie nie są koniecznością, decyzja o poddaniu się operacji należy do osoby z niezgodnością płciową. Niektóre osoby nie decydują się na zabieg chirurgiczny, bo są wystarczająco usatysfakcjonowane efektami terapii hormonalnej. Konsekwencjami terapii są zmiany tembru głosu, poziomu owłosienia i tkanki tłuszczowej klatki piersiowej.
przeczytaj więcej

Tranzycja płci – zaburzenie czy korekta?

Powszechnie możemy spotkać wyrażenie „zmiana płci”, które co od razu należy zauważyć - nie jest poprawne. Słowo „zmiana” oznaczałoby zmianę między jedną opcją a drugą. Jestem mężczyzną, chcę być kobietą i odwrotnie. Termin ten dodatkowo posiada wymiar negatywny, sugerując pewną domniemaną zmienność (zmiana płci jako zachcianka/kaprys) osób decydujących się na korektę płci. Decyzja o „zmianie płci” nie ma tak naprawdę wiele wspólnego z „wolnym wyborem” (czy kaprysem jak uważają niektórzy). Osoba transseksualna czy chce tego czy nie, odczuwa realny dyskomfort związany ze słabszą identyfikacją z „własną” płcią.
przeczytaj więcej

Травма та її походження в умовах війни в Україні — симптоми та характеристика

Не зважаючи уваги на те, що сучасний світ здавалося б достатньо розвинений для того, щоб вирішувати конфліктні питання шляхом дипломатії, Російська Федерація вторглася з загарбницькою війною на територію України. Мало того, вони зробили це з ціллю задоволення власних інтересів і без видимих на те причин.
przeczytaj więcej

Cztery wzorce koluzji wg. Jürga Willego

Cztery wzorce koluzji wg. Jürga Willego Jürg Willi wyróżnił cztery wzorce koluzji w związkach. Wzorce koluzyjne nie są niczym innym jak tematami przewodnimi, które naturalnie pojawiają się we wszystkich relacjach, są wpisane w ich istotę i cykl. Co kluczowe, w każdym z tych wzorców ludzie mają do wyboru szereg zachowań progresywnych i regresywnych. Co to oznacza? Zachowanie...
przeczytaj więcej

Koluzja w związku

Koluzja w związku – co to takiego? Koluzja to nieświadoma wspólna gra partnerów, u których nierozwiązany jest ten sam podstawowy konflikt utrwalony w dzieciństwie. Ten wspólny problem jest rozgrywany w parze tak, że jeden partner realizuje w swoim zachowaniu wyparte aspekty zachowania drugiego. Do zobrazowania czym na co dzień jest koluzja, często wykorzystuje się określenie „związek...
przeczytaj więcej
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.