PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Czy relacja ze sobą jest ważna?

Relacje w życiu człowieka – czy są ważne z psychologicznego punktu widzenia?

W życiu mamy wiele relacji – rodzinnych, zawodowych, przyjacielskich, partnerskich… Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek jest istotą społeczną i do zdrowego funkcjonowania potrzebuje innych jednostek. To zdanie, z którym oczywiście mogłyby niektóre osoby się nie do końca zgadzać – chociażby te określające siebie jako introwertycy, które nie mają zbyt wielkiej potrzeby, jeśli chodzi o przebywanie z innymi. Jakby nie patrzeć, relacje społeczne są jednak dosyć ważne i na wielu płaszczyznach ułatwiają jednostce funkcjonowanie – od innych uzyskać można wsparcie, troskę, miłość czy różne inne formy pomocy. Ważne jest zatem, by w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań, dbać o relacje społeczne. Trudności w byciu w relacjach, w podtrzymywaniu ich, w znaczny sposób mogą utrudniać funkcjonowanie jednostki i jeśli uznaje je ona za problematyczne, warto byłoby, by skonsultowała je ze specjalistą zdrowia psychicznego. Oczywiście, wszystko to zależy od indywidualnego samopoczucia każdego człowieka – to on decyduje o tym, na ile chce być z innymi ludźmi, a na ile nie. Jeśli jednak dana jednostka nie jest z innymi, a każdemu przecież zdarza się taka sytuacja, jest przede wszystkim z samą sobą.

Relacja z samym sobą – czym w zasadzie jest?

Tutaj więc pojawia się to istotne pytanie. O co w zasadzie chodzi z tą relacją z samym sobą? W jaki sposób można być w relacji nie z innym człowiekiem, ale z tym, którym się jest? Z jednej strony zrozumiałym jest, że może to w jakiś sposób wydawać się absurdalne, z drugiej zaś warto pamiętać o tym, że to przecież to właśnie JA jestem osobą, z którą spędzę całe swoje życie, od urodzenia, aż do śmierci. Nie rodzice, partner czy partnerka, dzieci, współpracownicy… Nie o to chodzi oczywiście, że te relacje są w jakikolwiek sposób gorsze, są po prostu inne. Fakt jest jednak taki, że najdłuższa relacja w naszym życiu, taka, którą nie za bardzo można skończyć, kiedy coś nam w nas nie odpowiada, to relacja MOJA ze MNĄ. Można by zatem stwierdzić, że relacja ze sobą to najważniejsza relacja w życiu – wszak od jej jakości zależy to, jak będą wyglądały relacje z innymi.

Jak poprawić swoją relację z samym sobą?

To ona – relacja z samym sobą – jest fundamentem tego, jak spostrzegamy świat zewnętrzny, także to, jak widzimy go po rozstaniu. Kiedy nasza relacja ze sobą nie jest najlepsza, jest wątła, skomplikowana, nie mamy w sobie oparcia, rozstanie z drugim człowiekiem okazać się może niezwykle trudne. Dzieje się tak często dlatego, iż kiedy nasza relacja ze sobą kuleje, zdarza się tak, że w dużej mierze opieramy się na partnerze czy partnerce, nie mając tego oparcia w sobie. Kiedy ta podpora znika, chwiejemy się i często upadamy. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o relację ze sobą, o czym niestety wiele osób zapomina, szczególnie będąc uwikłanymi w różne relacje, kiedy zapominają o swoich potrzebach, patrząc tylko na oczekiwania drugiej osoby – kiedy już nic nie jest „moje”, a wszystko jest „nasze” warto zatrzymać się i zajrzeć w głąb siebie. Na każdym etapie życia – bycia w relacji czy bycia singlem warto zadawać sobie co jakiś czas bardzo ważne pytanie – Jaka jest moja relacja ze mną? A co za tym idzie, kolejne – Co mogę zrobić, by moja relacja ze sobą była lepsza?

Oto kilka wskazówek.

1. Zauważaj swoje potrzeby i odpowiadaj na nie.

To bardzo ważne. Dostrzeganie, nazywanie i odpowiadanie na swoje potrzeby to bardzo ważny element w polepszaniu swojej relacji ze sobą. Najprościej mówiąc, punkt ten mówi o zadbaniu o siebie. Skupieniu się na tym, czego chcę i potrzebuję, a nie na tym, co muszę.

2. Regularnie znajduj czas tylko dla siebie.

Żyjemy w czasach, w których wolnej przestrzeni życiowej często jest zdecydowanie za mało. Tym ważniejsze jest, by odnajdować czas tylko dla siebie, by wypełniać go tym, co się lubi. Nawet krótka chwila uważnego bycia samemu ze sobą polepsza nasz kontakt ze sobą.

3. Poszukaj tego, co sprawia Ci radość i realizuj to.

Pasje, hobby czy małe rytuały – coś tylko dla Ciebie. Znajdź to, co sprawia, że radość gości w Twoim sercu i rób to, nawet raz na jakiś czas, nawet tylko na chwilę. By być w dobrym kontakcie z samym sobą, dobrze jest wiedzieć, co się lubi i robić to!

4. Określ, co jest dla Ciebie ważne.

To bardzo istotne – odnalezienie tego, co dla CIEBIE jest ważne, jakie wartości cenisz i postępowanie w zgodzie z nimi. Życie w zgodzie ze sobą zbliża nas do siebie, a jednocześnie umożliwia nam lepsze poznanie samego siebie.

W relacji ze sobą jest się także wtedy, kiedy jest się w relacji z innymi osobami – te dwie relacje występują jednocześnie, ponieważ nie dzieje się raczej tak, że nie ma się zupełnie kontaktu ze sobą (a jeśli dochodzi do takiej sytuacji, konieczna jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty).

Sprawdź, jak możemy ci pomóc:

melka-roszczyk.pl

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.