PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Dlaczego warto zdecydować się na psychoterapię?

Dzisiejsza rzeczywistość stawia przed nami bardzo duże wymagania. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń nie mamy gotowych recept na życie. Dziś już małżeństwo nie jest jedyną akceptowaną formą relacji z partnerem, płeć nie determinuje nas do wykonywania określonego zawodu, a pochodzenie nie ma wpływu na życie w określonej grupie społecznej. Jest to tylko kilka przykładów fundamentalnych ról życiowych, które diametralnie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Z jednej strony, daje to niemal nieograniczoną swobodę wyboru, z drugiej jednak budzi lęk i niepewność.

Niestety nie dla wszystkich możliwość dokonywania wyborów jest korzystna. Nie każdy z nas potrafi racjonalnie zarządzać sobą i zasobami, które posiada. Wielu z nas również korzysta nadmiernie z przywilejów, jakie dają zmiany. Angażowanie się w nieskończenie wiele relacji czy ciągła wymiana pracowników, może dla wielu osób okazać się niebezpieczną pułapką. Zarówno dla jednej jak i drugiej strony takie postępowanie podziała destrukcyjnie.

Związki

Współczesne relacje nie są zazwyczaj stabilne i oparte na silnych fundamentach. Nieustanny lęk przed porzuceniem i utratą partnera powoduje pojawienie się w związku bardzo wielu napięć i konfliktów. Skutkuje to tym, że dla żadnej ze stron relacja nie jest źródłem wsparcia, wzajemnego szacunku czy stabilizacji. Nadmiernie często zdarza się, że z powodu małych i nieznaczących problemów dwoje ludzi potrafi się rozstać, gdyż związek z drugą osobą okazał się nie być idealny. Skutkiem takich sytuacji jest życie w nieustannym napięciu i lęku oraz utrata umiejętności budowania stałych i stabilnych znajomości.

Praca

Ogromna rotacja w zatrudnieniu, wykształcenie niezgodne z wykonywanym zawodem, nadmierne oczekiwania – to wszystko powoduje, że dzisiejszym młodym dorosłym jest bardzo trudno utrzymać się na rynku pracy. Dodatkowo pojawiająca się nieustannie chęć posiadania wszystkiego sprawia, że frustracja związana wykonywaną pracą staje się coraz większa. Skutkami takiego podejścia są m.in. lęki, depresja, problemy psychosomatyczne. Współcześni ludzie coraz częściej nie potrafią racjonalnie ocenić swojej sytuacji. Pod wpływem czynników zewnętrznych zyskują poczucie, że mogą wszystko osiągnąć niemal w każdej dziedzinie. Najczęstszym scenariuszem jest ogromne rozczarowanie, poczucie zawodu oraz pretensje do samego siebie.

Psychoterapia

Opisałam jedynie dwie dziedziny życia, w których pojawić mogą się poważne problemy. Takich obszarów jest oczywiście znacznie więcej. Traumatyczne wydarzenia, skomplikowana sytuacja rodzinna czy problemy po narodzinach dziecka również mogą wywołać w nas poczucie kryzysu i załamania. Najważniejsze jest jednak to, aby przepracować problematyczną sytuację. Najlepszą metodą postępowania jest właśnie psychoterapia. Pozwala ona pokonać problemy, uzyskać wgląd i wyeliminować szkodliwe mechanizmy postępowania. Ignorowanie trudności, postępowanie na własną rękę czy korzystanie z usług osób niekompetentnych może spowodować jedynie większe spustoszenie w naszym życiu psychicznym.

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.