O Terapii
Felinoterapia

Zooterapia.

Zooterapia, inaczej animaloterapia, to terapia z udziałem zwierząt – sposób leczenia i rehabilitacji pacjenta poprzez kontakt ze zwierzęciem. Obcowanie ze zwierzętami jest bardzo ważne dla każdego człowieka, nie tylko tego potrzebującego pomocy, szczególnie dobre efekty przynosi jednak dla osób chorych czy osób z niepełnosprawnościami. Kontakt z psem czy kotem obniża ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów i poziom stresu.

Wszystko to oczywiście dziać się powinno przede wszystkim z poszanowanie zwierzęcia, które ma pomóc, ale jednocześnie samo nie odczuwać żadnych negatywnych skutków z owego bycia pomocnym.

Terapeutyczne działanie zwierząt może być różnorakie, w zooterapii nie uczestniczą tylko zwierzęta domowe. Na przykład brytyjscy weterani wojenni w ramach specjalnego programu opiekując się osieroconymi nosorożcami w rezerwacie Care for Wild Rhino Sanctuary w RPA próbują poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami. Jest tutaj obopólna korzyść, ponieważ zarówno weterani pomagają zwierzętom, jak i one im.

SELKIRK REX

Felinoterapia, czyli leczenie kotem.

Jedną z form zooterapii jest terapia przy udziale kota – jest to felinoterapia. Głaskanie sierści kota i jego mruczenie działa pozytywnie na ludzką psychikę, może uspokoić oraz wyciszyć człowieka, pozwala się zrelaksować, odprężyć, poprawia nastrój, obniża poziom lęku, wpływa na obniżenie ciśnienia i cholesterolu, a nawet, co za tym wszystkim idzie, redukuje ryzyko zawału. Mówi się także, że koty wyczuwają chore miejsca i kładą się na nie, co ma być pomocne w leczeniu.

Terapeutyczne działanie kota polega głównie na głaskaniu, przytulaniu, zabawie z nim, zabiegach pielęgnacyjnych przy kocie, po prostu przebywaniu blisko niego. W więzieniach i domach poprawczych koty pełnią ważną funkcję przy resocjalizacji ich mieszkańców. Kontakt ze zwierzęciem często łagodzi zachowania człowieka.

Terapeutyczne działanie kotów zostało udowodnione w wielu badaniach. Sawaryn w swojej pracy prezentuje wyniki badań przeprowadzonych wśród pacjentów jednego z onkologicznych hospicjów w Warszawie. Wykazały one, że większość pacjentów bardzo lubi towarzystwo kotów, czuje się dobrze w ich obecności i dostrzega rezultaty prowadzonej z ich udziałem terapii. Pacjenci korzystali z terapii zwykle raz w tygodniu, była to terapia indywidualna trwająca 30-45 min lub grupowa 60 minut. Pacjenci byli zadowoleni z terapii, często korzystając z obu jej form. Część pacjentów traktowało w tym badaniu terapię bardziej jako zabawę i rozrywkę. Dzięki możliwości nawet krótkotrwałej opieki nad zwierzęciem, bawienia się z nim, karmienia oraz samej obecności kota, rosło u pacjentów poczucie własnej wartości. Po zajęciach czuli się oni znacznie lepiej, byli szczęśliwsi, bardziej odprężeni, co zwiększało ich zadowolenie z życia (Sawaryn, 2013).

Dla kogo felinoterapia?

Istnieje cała osobna gałąź zooterapii dotycząca terapii, w której zwierzęciem leczącym jest kot.

Felinoterapia to jedna z metod zooterapii polegająca na kontakcie osoby poddawanej terapii z kotem. Ważnym jest, że czasami samo przebywanie w towarzystwie kota poprawia jakość życia. Kocia sierść ma właściwości gromadzenia wokół siebie anionów. Zjonizowane ujemnie powietrze ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Kiedy jest zjonizowane dodatnio może prowadzić do zmęczenia, uczucia znużenia, powodować bóle głowy, wpływać negatywnie na samopoczucie. Jony ujemne zabijają bakterie, niestety jednak wokół nas dominują jony dodatnie.

Rozwiązaniem może być zatem spędzanie dużo czasu w towarzystwie kotów! Zaś wibrowanie odczuwane podczas przebywania z kotem ma od 25 do 50 Hertzów i przypominało, które wykorzystywane jest w nowoczesnej ortopedii i medycynie sportowej, po to by leczyć złamania, naderwania mięśni i inne urazy. Opieka nad nim to znakomita terapia zajęciowa, która daje poczucie bycia potrzebnym, uczy odpowiedzialności za drugie stworzenie i aktywizuje zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Felinoterapia jest doskonałym uzupełnieniem leczenia w między innymi: zaburzeniach nastroju, u pacjentów hospicjów, domów spokojnej starości, w procesie resocjalizacji, u osób z nadciśnieniem czy wymagających rehabilitacji. Opieka nad kotem wzmaga także wytwarzanie oksytocyny – hormonu miłości, tego, który w dużej mierze występuje przy porodzie. Udowodniono także, że bliskość kota pozytywnie działa na dzieci ze spektrum autyzmu – we Francji w 2012 r. badania wykazały, że dzieci posiadające w domu kota były spokojniejsze i łatwiej nawiązywały kontakt z otoczeniem niż dzieci nieposiadające zwierząt – badanie dotyczyło właśnie dzieci ze spektrum.

Rasa kotów do felinoterapii – Selkirk Rex

Jak widać, „terapia kotem” jest pomocna na fizyczne i psychiczne dolegliwości. Felinoterapią nie można oczywiście zastępować konwencjonalnych sposobów leczenia, ale można używać ją jako wsparcie dla nich. Nie każdy kot nadaje się jedna do „bycia terapeutą”.

Rasa selkirk rex jest wspaniała do tego rodzaju terapii ze względu na spokojne usposobienie tych kotów. Koty, które mogą być pomocne w felinoterapii muszą mieć odpowiedni charakter. Selkirki są przyjazne, spokojne, ich sierść nie uczula, są zatem idealnym towarzyszem dla każdego. Dobry felinoterapeuta to taki, który lubi się przytulać, ma przewidywalne zachowania, jest spokojny, cierpliwy, nie

wykazuje zachowań agresywnych. To wypisz wymaluj selkirki, które są kochanymi, lubiącymi pieszczoty przylepami. Lubią towarzystwo człowieka, zatem będą świetnymi pomagaczami. Są bardzo cierpliwe, lubią bliskość i głaskanie, są stonowane, zatem nie będą uciekać od człowieka, a wręcz przeciwnie – będą się do niego garnąć. Są wręcz stworzone do felinoterapii!

Felinoterapia – kot terapeuta.

Ogólnie Pacjenci uczą się nawiązywania kontaktów ze zwierzętami, a zdobyte umiejętności przenoszą na relację z innymi ludźmi. Obecność zwierząt pomaga także w zbudowaniu atmosfery zaufania potrzebnej w czasie sesji. Należy pamiętać także o tym, że bliskość zwierząt pozwalających na dotyk, ciepło, przytulenie, to często o wiele więcej, niż osoby uczestniczące w terapii otrzymują gdzie indziej, np. w przemocowym związku.

Przebywanie ze zwierzęciem pozwala na poznanie swoich potrzeb i zauważenie luk, jakie są w ich wypełnianiu. Zwierzęta w terapii pomagają zmniejszyć lęk, poczucie samotności i poprawić nastrój. Powodują wzrost wiary we własne możliwości, samooceny, a także kondycji fizycznej. Terapeutyczne działanie zwierząt jest ogromne, warto o tym pamiętać, także w swoim domu.

W naszym Centrum psychologiczno – seksuologicznym Dr Marty Melki – Roszczyk prowadzimy sesje felinoterapii z udziałem kotów terapeutycznych. Zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty:

Potrzebujesz pomocy?

Umów się na wizytę