PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Flashback czyli niechciane wspomnienia

Jaki ma związek zakończona relacja z kredensem?

Zakończone relacje to tematy, które często na długo potrafią zadomowić się w głowie. Nawet jeśli decyzja o zakończeniu związku była obupólna, nawet jeśli powody ku temu były bardzo wyraźne, czasami trudno jest wyrzucić z głowy czas spędzony razem. Zakończona relacja nie musiała być przemocowa i toksyczna, by trudno było wyzbyć się jej z głowy, chociaż oczywiście takie, często ciągnące się latami, są tymi, których najtrudniej jest się pozbyć. Patrząc na to z tej perspektywy, naszą głowę postrzegać możemy jako kredens, który ma w sobie dużo szufladek, które są naszymi wspomnieniami. Będąc w relacji, wiele tych szufladek zapełnia się doświadczeniami związanymi z partnerem czy partnerką – zarówno tymi złymi, jak i dobrymi. Po zakończeniu relacji kredens ten magicznie się nie sprząta, a szuflady nie stają się puste. Nawet długi czas po zakończeniu relacji szufladki te mogą niespodziewanie otwierać się i wyrzucać z siebie wspomnienia, na które niekoniecznie jest się gotowym. Wiele osób po skończeniu związku chciałoby zapomnieć o wszystkim, wymazać zarówno złe, jak i dobre wspomnienia, zamknąć pewien etap. Nie jest to jedna do końca możliwe – oczywiście, nad domknięciem tego okresu w życiu pracować można chociażby podczas psychoterapii, jako ludzie nie mamy jednak pełnej kontroli nad naszym umysłem i jego funkcjonowaniem, stąd też naszą pracą może okazać się pogodzenie z tym, że wspomnienia mogą się pojawiać.

Flashbacks, czyli kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa.

Wspomnienia te mogą być różne. Mogą być mało intensywne i całkiem łatwe do „przełknięcia”, ale mogą także w znaczny sposób utrudniać funkcjonowanie jednostce. Flashback to intruzywne wspomnienie, które nie tylko przywołuje wyraźne obrazy, ale również emocje, a nawet doznania fizyczne. Przykładem takiego flashbacku może być to, kiedy osoba przebywa na przyjęciu i przypomina jej się, że na podobnej uroczystości doświadczyła przemocy psychicznej, wyzwisk ze strony byłego partnera. Wraz z tym wspomnieniem powracają uczucia i emocje, a nawet przyspieszone bicie serca, pocenie się rąk czy spłycony oddech. Flashbacków doświadczają przede wszystkim osoby, które cierpią na zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD). To im przypominają się drastyczne sceny przeżytej kiedyś traumy. Warto podkreślić, że przemocowe, toksyczne relacje mogą być przyczyną występowania flashbacków. Może dziać się tak, kiedy partner stosował przemoc seksualną, wymuszając aktywność seksualną – nawet po wielu latach w sytuacji intymnej u osoby z doświadczeniem takiej przemocy pojawiać się mogą flashbacki z tamtej chwili. W sytuacji, kiedy intruzywne wspomnienia wdzierają się do naszej teraźniejszości, warto skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeuty.

Jak psychoterapia może pomóc w leczeniu flashbacków?

Nawracające wspomnienia to jeden ze sposobów, w jaki mózg przepracowuje wydarzenie traumatyczne w celu umieszczenia tego doświadczenia jako wspomnienie z przeszłości (a nie aktualne zagrożenie). Praca skoncentrowana na intruzywnych wspomnieniach przebiegać może w różny sposób, najczęściej jednak psycholog, w atmosferze bezpieczeństwa, pracuje z osobą nad tym, by próbowała przyzwalać na to, by wspomnienia powracały zamiast ich zwalczać i unikać. Doświadczenie flasbacków jest normalne dla osób, które doświadczyły traumy. Wiedza o tym pozwala sobie z nimi radzić. Za radą specjalisty zdrowia psychicznego osoby z tym doświadczeniem przypominają sobie, że najgorsze już minęło – to stało się w przeszłości, ale w tej chwili się nie dzieje. Pomocne mogą okazać się także treningi uważności czy oddechu, relaksacje. Ważne jest jednak, by wszelkie tego rodzaju strategie skonsultować najpierw ze specjalistą. Jeśli doświadczasz intruzywnych wspomnień nie wahaj się i skorzystaj z pomocy specjalisty już teraz, umów się na wizytę i rozpocznij terapię z naszym psychoterapeutą :

https://melka-roszczyk.pl/psychoterapia/terapia-indywidualna/

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.