PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

FOMO

Cyfryzacja naszej cywilizacji bezsprzecznie postępuje. Coraz więcej osób ma dostęp do nowych technologii, a część z nich dosłownie nie wyobraża sobie bez nich życia. Szczególnie w czasach pandemii wiele osób niezależnie od wieku pogłębiło swoją więź z ekranem – czy to komputera, czy smartfona. Wynikało to oczywiście z wielu czynników, z których jednym było zatarcie się granicy pomiędzy życiem prywatnym, a życiem zawodowym czy edukacyjnym, ponieważ wszystkie interakcje odbywały się za pośrednictwem internetu. Oczywiście stały dostęp do siebie niesie za sobą wiele korzyści – w kilka sekund można sprawdzić rozkład komunikacji miejskiej, opłacić rachunek czy skomunikować się z kimś po drugiej stronie globu. Niestety nie wszystko jest jednak takie kolorowe. Urządzenia elektroniczne potrafią być niezwykle wciągające, nie mniej niż alkohol czy narkotyki. Niestety, są one bardziej społecznie akceptowane, stąd też trudniejsze może okazać się zauważenie problemu z nadużywaniem Internetu. Jednym z niejako elementów składowych uzależnienia od internetu czy ogólnie nowych technologii jest FOMO. Co to takiego? Jak może pomóc Ci psychoterapia?

Dzięki psychoterapii można skutecznie i trwale walczyć z problemami uzależnienia. Psychoterapia indywidualna pokazuje i uczy nowych rozwiązań, tak aby w jak najlepszym stopniu umieć poradzić sobie z nieustanną potrzebą sięgania do Internetu. Szczególnie w przypadku młodych ludzi, warto jest korzystać z pomocy psychologicznej. Młodzież i dzieci dopiero kształtują swoje nawyki. Dlatego też warto pokazywać im inne, bardziej konstruktywne rozwiązania niż media społecznościowe.

Syndrom FOMO.

W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. To sytuacja, w której osoba odczuwa niepokój czy strach przed tym, że ominie ją jakaś ważna informacja (umieszczona w sieci, np. zdjęcie opublikowane na Instagramie) i z tego powodu odczuwa potrzebę stałego monitorowania wydarzeń przy użyciu smartfona czy komputera. Osoby z syndromem FOMO nie tylko ciągle sprawdzają, czy nie wydarzyło się coś, co mogłoby umknąć ich uwadze, ale też sami dzielą się w Internecie najdrobniejszymi wydarzeniami ze swojego życia.

Objawy FOMO.

FOMO jak wspomniano wyżej jest swoistym lękiem przed wykluczeniem, ominięciem czegoś ważnego. Oczywistym jest zatem, że osoba cierpiąca z powodu tego syndromu będzie robić wszystko, by nic jej nie umknęło. Przykładowe symptomy tego syndromu to:

1. Trudność w odłożeniu smartfona i niekorzystaniu z niego.
2. Ciągłe sprawdzanie wszystkich możliwych mediów społecznościowych.
3. Fotografowanie wszystkiego, co się robi.
4. Poczucie przymusu bycia na bieżąco z nowymi serialami, muzyką, plotkami.
5. Poczucie obowiązku uczestniczenia w każdym spotkaniu towarzyskim.
6. Uczestniczenie w takich spotkaniach nawet, kiedy nie czuje się najlepiej.
7. Chodzenie do miejsc lub wydarzeń, których się nie lubi, tylko po to, by powiedzieć, że tam się było.
8. trach przed niebyciem w pobliżu, gdy dzieją się najlepsze rzeczy.
9. Niepokój, gdy nie ma się planów towarzyskich.

Gdy podejrzewasz FOMO u siebie, swojego dziecka czy partnera – nie wahaj się zgłosić o pomoc do psychologa, rozpocząć psychoterapię, która pomoże poradzić sobie z tą trudnością.
Możesz podjąć terapię uzależnień w naszym gabinecie psychologicznym w Poznaniu. Zapraszamy!

Syndrom FOMO – Czy warto podjąć psychoterapię? Czy pomoc psychologa jest niezbędna?

Terapia uzależnienia od Internetu przede wszystkim polega na dokładnym zdiagnozowaniu przyczyny problemu. Bardzo często ucieczka w wirtualny świat ma swoje podłoże w stanach lękowych i depresyjnych. Bardzo często ludzie cierpiący na tego rodzaju dolegliwości szukają ucieczki w Internecie. Wówczas nie mają konieczności spotykania się z innymi, nawiązywania prawdziwych relacji czy też konfrontowania się z problemami rzeczywistości.

Psychoterapia pomaga w nauce funkcjonowania w realnym świecie oraz uczy nowych rozwiązań w utrudnionych kontaktach z innymi osobami. Dodatkowo podczas psychoterapii indywidualnej można przepracować nie tylko problem uzależnienia od Internetu, ale również wyleczyć depresję i stany lekowe.

Jeśli czujemy, że nie panujemy nad naszymi potrzebami „informacyjnych”, jesteśmy oderwani od realnych wydarzeń życiowych, wskazanym rozwiązaniem może okazać się odpowiednia psychoterapia z naszym psychologiem:

https://melka-roszczyk.pl/terapia-uzaleznien/

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.