PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Jak radzimy sobie z utratą relacji?

Jak radzimy sobie z utratą relacji?

Sposoby radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami – w jaki sposób ludzie radzą sobie z problemami?

Zakończenie ważnego związku nie jest sytuacją łatwąW takiej sytuacji pojawiać się może pełna paleta rozmaitych uczuć – od złości, smutku, bezradności, przez poczucie winy aż po ulgę i szczęście. Każda osoba z trudnymi, stresowymi sytuacjami może radzić sobie w inny sposób. Już na samym wstępie warto nadmienić, że lata badań psychologicznych pozwoliły wyodrębnić trzy odmienne style radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Wymienione zostaną poniżej, a następnie w odniesieniu do nich omówione zostaną w tych podgrupach strategie, z jakich korzystają różne osoby po rozstaniu. Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie sposoby radzenia sobie z sytuacjami stresowymi w obrębie konkretnego stylu są reakcjami, które korzystnie oddziaływują na jednostce – pojawiać się mogą wszakże sposoby destrukcyjne, które w sposób istotny zaburzają funkcjonowanie jednostki i nie zbliżają jej do rozwiązania trudności, a wręcz przeciwnie, pogłębiają je.

– skoncentrowany na zadaniu
– skoncentrowany na emocjach
– zorientowany na unikanie

Styl skoncentrowany na zadaniu tyczy się osób, które doświadczając stresu starają się przede wszystkim zidentyfikować problem będący jego źródłem, a następnie próbują go rozwiązać. Jeśli rozwiązanie okazuje się niemożliwe, starają dostosować się do życia w nowej, zmienionej sytuacji i zaakceptować stan, w jakim się znajdują.

Styl skoncentrowany na emocjach tyczy się jednostek, które w sytuacji stresowej przede wszystkim skupiają się na emocjach, jakie pojawiają się w nich w związku z ową sytuacją. Emocje te mogą być różne w zależności od tego co się wydarzyło, najczęściej jednak nieprzyjemne. Strategie, które obejmuje ten styl najczęściej skoncentrowane są wokół przeżywania i próby rozładowania owych emocji, a cele te realizowane są często poprzez żalenie się, fantazjowanie, myślenie życzeniowe; nie wiążą się z podejmowaniem konkretnego działania mającego moc sprawczą w kontekście rozwiązania problemu.

Styl zorientowany na unikanie powoduje, że ludzie, którzy go wykazują, starają się unikać myślenia o problemie będącym źródłem stresu. Realizować można go poprzez odwracanie uwagi, znajdywanie alternatywnych zajęć odciągających myśli od problemu i jego konsekwencji.

Jak osoby radzą sobie podczas rozstania? – kiedy warto zasięgnąć rady psychologa bądź psychoterapeuty?

Powyższe style radzenia sobie z sytuacją stresową bez problemu przenieść można na płaszczyznę dotyczącą rozstania. Każdy z nas inaczej może reagować na zakończenie ważnego dla siebie związku. Warto jednak przyjrzeć się swoim strategiom i ocenić, czy są one dla nas korzystne.

W kontekście radzenia sobie po rozstaniu, osoby charakteryzujące się stylem skoncentrowanym na zadaniu starać się będą adekwatnie do swoich emocji odnaleźć źródło stresu, problem, który nim jest i go rozwiązać. I tak, kiedy po rozstaniu pojawiają się nieprzyjemne emocje, osoby takie mogą udać się do specjalisty zdrowia psychicznego – psychologa czy psychoterapeuty i poznać podłoże swoich emocji oraz nauczyć się w sposób efektywny z nimi radzićPraca psychoterapeutyczna może nauczyć jednostkę bycia bliżej siebie, troszczenia się o siebie, rozpoznawania i zaspokajania swoich potrzeb, także w kontekście rozstania. Pozwoli to wrócić osobie do normalnego funkcjonowania.

Osoby, które charakteryzują się stylem skoncentrowanym na emocjach, nie będą poszukiwać rozwiązania problemu, sposobu na zmianę swojego stanu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpadną w spiralę użalania się, szukania winnych, a także fantazjowania „co by było gdybyśmy się zeszli” czy „co mogłabym zrobić inaczej, żebyśmy się nie rozstali”. Tego rodzaju strategie prowadzić mogą do podtrzymywania obniżonego samopoczucia, spadku motywacji oraz sprawiają, że u osoby może postępować dalsze pogorszenie nastroju.

Osoby, które koncentrują się na unikaniu w sytuacjach stresowych uciekają od problemu – nadużywają substancji psychoaktywnych, by „uciszyć” ból, nadmiernie imprezują, decydują się na dużą ilość przygodnych kontaktów seksualnych, by zapomnieć, czasami popadają w pracoholizm czy inne nadmiarowe zachowania. Starają się za wszelką cenę oddalić swoją uwagę od problemu. Tego rodzaju strategie jedynie pogłębiają nieprzyjemny stan.

Będąc osobą, która doświadczyła rozstania warto przyjrzeć się sobie, najlepiej w towarzystwie specjalisty zdrowia psychicznego i zastanowić się, który styl przeważa oraz co można zrobić, by sobie pomóc, a nie dodatkowo się krzywdzić.

Jeśli nie radzisz sobie ze stresującymi sytuacjami nie wahaj się zgłosić po pomoc w naszym gabinetem psychologicznym:

melka-roszczyk.pl

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.