Trudności związane z funkcjonowaniem psychicznym człowieka stają się coraz częstszym tematem w dyskusji społecznej. Składa się na to wiele czynników – życie w aktualnym świecie wymaga od jednostki nie lada elastyczności – wymagania stawiane człowiekowi zarówno w strefie zawodowej, jak i prywatnej potrafią być niezwykle zmienne, wyzwania pojawiające się przed każdym z nas są coraz trudniejsze, a dynamika obecnych czasów potrafi przyprawić niejedną osobę o zawrót głowy. Kryzysy psychiczne może nie tyle stają się bardziej powszechne niż kiedyś, co mówi się o nich zdecydowanie bardziej otwarcie, z większa empatią czy uważnością. Stygmatyzacja trudności związanych ze zdrowiem psychicznym nadal jest obecna, wydaje się jednak, że w znacznie mniejszym stopniu niż kiedyś. Obecnie coraz więcej osób, które mierzy się z rozmaitymi psychicznymi trudnościami czy kryzysami pozwala sobie na poszukiwanie pomocy. Dla jednych jest to łatwiejsze, dla innych trudniejsze, jednakże wraz z upływem lat świadomość dotycząca zagrożeń wynikających z niedbania o swój dobrostan psychiczny jest na szczęście coraz wyższa. W kryzysowych sytuacjach ludzie częstokroć udają się do swoich bliskich, proszą o pomoc i radę przyjaciół, ale kiedy to nie przynosi spodziewanego efektu potrafią otworzyć się na myśl o wizycie u specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym. Oczywiście, wizyta u psychoterapeuty w Polsce nie jest może jeszcze przez wszystkich traktowana zupełnie bez lęku i wstydu, wydaje się jednak, że nie są to emocje tak obezwładniające jak jeszcze kilkanaście lat temu. Normalizacja dbania o swoje zdrowie psychiczne jest niezwykle ważna!

Czym jest kryzys psychiczny?
Kryzys psychiczny wywołany może być wieloma sytuacjami, nawet takimi, które z pozoru wydają się błahe. Każdy z nas ma inną wrażliwość i sposoby radzenia sobie z problemami. Trudno jest też przewidzieć jak konkretna sytuacja wpłynie na nasz dobrostan. Istnieją sytuację, w których człowiek doskonale poradzi sobie sam, takie, w którym wystarczy telefon do bliskiej osoby, mogą się jednak zdarzyć też takie, w których pytanie „czy powinienem/powinnam skorzystać z pomocy specjalisty?” będzie wracać jak bumerang. Na uwadze warto mieć także fakt, iż wizyta u psychologa czy psychoterapeuty nie musi być poprzedzona traumatycznymi, a nawet trudnymi doświadczeniami. Może być ona efektem przemyśleń, które doprowadziły jednostkę do stwierdzenia, że chce lepiej poznać i zrozumieć siebie. Należy mieć to na uwadze i nie powielać błędnych przekonań o tym, że wizyta u specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym musi być efektem czegoś „złego”. Dlatego też odpowiedź na pytanie dotyczące tego, kiedy udać się do „pomagacza” nie jest jednoznaczna, ponieważ nie ma uniwersalnych wskaźników, kiedy porada psychologa może okazać się pomocna. Przede wszystkim, na samym wstępie, warto pozbyć się błędnych i krzywdzących przekonań, wciąż silnie zakorzenionych w społeczeństwie, że wizyta u specjalisty jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie! Takie spotkanie i pochylenie się nad swoimi trudnościami zdecydowanie jest oznaką siły i otwartości na to, by nad sobą pracować, by zmieniać swoje życie.
Czy to już?
W zasadzie brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – „czy to już?”. Oczywiście, trudne wydarzenia takie jak rozpad związku, choroba czy śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy mogą być przyczyną dla poszukiwania pomocy i wsparcia. Jednocześnie na uwadze mieć należy, że nie ma „zbyt małych” powodów na wizytę u specjalisty. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, chcesz dowiedzieć się dlaczego targają Tobą niezrozumiałe emocje bądź masz poczucie pustki, ale nie jesteś pewien/pewna z czego to wynika, to każdy z tych powodów jest dobry, by zasięgnąć rady kogoś, kto może Ci pomóc. Wiele jest sytuacji, w których wsparcie „z zewnątrz” może okazać się pomocne. Kiedy czujesz, że stoisz w miejscu, niewiele w Twoim życiu się zmienia, pragniesz zmiany, ale nie potrafisz jej osiągnąć – to także dobry moment, by skonsultować to ze specjalistą. To, co dla kogoś innego może wydawać się błahostką, dla drugiego człowieka w danym momencie jego życie wydawać się może przepaścią nie do przeskoczenia. Pamiętać należy, że wszystko zależy od perspektywy. Powody, dla których warto skorzystać z porady psychologa czy psychoterapeuty są niezwykle zróżnicowane. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalisty wówczas, gdy intuicyjnie dostrzegamy pogorszenie naszej kondycji psychicznej w porównaniu do wcześniejszego okresu naszego życia czy po prostu w sytuacji, kiedy wydaje nam się, że taka wizyta mogłaby być dobrym rozwiązaniem. Warto być uważny nie tylko na swoje uczucia, ale i myśli – kiedy pojawiają się takie jak „Już tak dłużej nie wytrzymam”, „Nie mam sił”, „Nie umiem sobie z tym poradzić” dobrym rozwiązaniem może okazać się zatelefonowanie i umówienie się na sesję. Czasami powodem wielu trudności w naszym życiu okazują się być sytuacje z dzieciństwa i dezadaptacyjne sposoby radzenia sobie z wieloma rzeczami, których nauczyliśmy się wiele lat temu – samodzielna zmiana tego rodzaju mechanizmów może okazać się niemożliwa, jednak z życzliwym i otwartym specjalistą przestaje być aż tak przerażająca. Nie obawia się i umów się na wizytę. Nie ma złych powodów, by sobie pomóc.