Czym jest cykl przemocy?
Warto wiedzieć na czym polega cykl przemocy. Składają się nań trzy fazy:
- Faza narastania napięcia;
- Faza ostrej przemocy;
- Faza miesiąca miodowego.
Faza narastania napięcia: W tej fazie wyraźnie odczuć można wzrost napięcia oraz zwiększającą się liczbę konfliktów w związku. Osoba stosująca przemoc staje się drażliwa, coraz więcej sytuacji wyprowadza ją z równowagi. Każdy szczegół jest dobrym pretekstem do wszczęcia konfliktu i awantury.
Faza ostrej przemocy: W tej fazie zachowanie osoby stosującej przemoc staje się bardzo nieprzewidywalne i gwałtowne. Wybuchy gniewu mogą wywołać małe drobiazgi np. pozostawienie jakiejś rzeczy w danym miejscu. Występują zachowania agresywne fizycznie i/lub psychicznie.
Faza miesiąca miodowego: Osoba stosująca przemoc po wyładowaniu swoich napięć czuje, że przekroczyła pewną granicę. Zmienia się w zupełnie inną osobę. Przeprasza i obiecuje, że takie zachowania nigdy się nie powtórzą.
W odpowiedzi na taki cykl przemocy o osoby doświadczającej przemoc wytworzyć się może wyuczona bezradność.

Czym jest wyuczona bezradność?
L.E. Walker prowadziła badania wśród kobiet doświadczających przemocy. Ustaliła, iż na początku pojawienia się aktów przemocy często podejmowały one różne działania mające na celu przerwanie doświadczanych zachowań agresywnych, ale częstokroć starania te nie miały efektu. Często u owych kobiet obserwowano pojawienie się syndromu wyuczonej bezradności. Oznacza on zaprzestanie podejmowania jakichkolwiek działań, ponieważ u osoby pojawia się przekonanie, że cokolwiek się zrobi i tak nie przyniesie to pożądanego efekt, a osoba stosująca przemoc i tak znajdzie powód, by ją stosować. Osoby doświadczające przemocy często nie otrzymują wystarczającej ilości wsparcia ze strony innych osób, są z problemem same. Z syndromem tym pracować należy w relacji terapeutycznej.