PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Psychologiczne aspekty postanowień noworocznych.

Dlaczego Nowy Rok?

 

Postanowienia w zasadzie od razu kojarzą się z Nowym Rokiem, połączenie, które wytworzyło się w naszej głowie zdaje się być nierozerwalne. Dlaczego akurat wtedy wiele osób stawia sobie nowe cele z myślą o realizacji ich? Według psychologów lubimy zmieniać coś w czasie, który kojarzymy z nowym początkiem. Nie musi być to Nowy Rok – w ten schemat wpisują się także urodziny, czy początek nowego miesiąca. Bezsprzecznym jest jednak, że Nowy Rok wydaje się być naprawdę „dużym początkiem”.

Jak formułować swój cel?

 

Okazuje się, jak zwykle, że słowa mają znaczenie. Różnicę wprowadza sposób, w jaki formułujemy nasze cele. Badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu Linköping w Szwecji dokonali analizy postanowień noworocznych osób badanych. Podzielono ich na trzy grupy – bez wsparcia, ze wsparciem ograniczonym i rozszerzonym. Co miesiąc przez kolejny rok sprawdzano, jak dobrze badani trzymali się swoich postanowień.

 

Po roku ponad połowa osób, które uznały swoje postanowienie za cel (np. „Będę biegał więcej”), trzymało się swojego nawyku, podczas gdy mniej osób skupiających się na eliminacji czegoś (na przykład „Rzucę czekoladę”) odniosło sukces. Okazało się, że wsparcie lub jego brak nie wpływały w znaczący sposób na realizację celu. Ważne jest zatem, by nie zakładać, że „nie będzie się czegoś robić”, ale poszukać czegoś, co będzie się robić w zamian. Najczęściej bowiem w postanowieniach wskazujemy nie to czego chcemy, ale to czego chcemy się pozbyć, co jest błędem. Postanowienie noworoczne nakierowane na jakiś cel, na fakt, że jakieś zachowanie zostanie rozpoczęte (np. „będę więcej czytał”) już rozpoczyna jakiś proces.

 

Co może pomóc w realizacji postanowień?

 

Istnieje kilka pomocnych zasad, które ułatwią realizację postanowień noworocznych i oszczędzą poczucia frustracji.

 

  1. Nie zachowuj planów tylko dla siebie – jeśli to możliwe, informuj o swoich postanowieniach inne osoby, ale dbaj o to, by byli to ludzie, którym ufasz. Z jednej strony podzielenie się swoimi postanowieniami sprawia, że czujemy się bardziej zobowiązani, by je realizować, z drugiej zaś niektóre osoby mogą deprecjonować nasze plany, mówiąc „i tak ci się nie uda”, „to bez sensu”,  co może znacznie (i niepotrzebnie) obniżyć naszą motywację.
  2. Przelej swoje postanowienia na papier – słowo zapisane ma większą moc działania!
  3. Sprawdź, czy Twoje postanowienie jest możliwe do zrealizowania. Plany pozostające jedynie w sferze fantazji, zupełnie niemożliwe do realizacji są jedynie źródłem frustracji, a nie satysfakcji. Dostosuj postanowienia do swoich predyspozycji.
  4. Myśl o małych etapach, które doprowadzą Cię do głównego efektu. Nie da się przeskoczyć z jednego punktu do drugiego – zmiana jest procesem. Wizualizacja małych kroczków na drodze do celu pomaga ustalić co konkretnie jest do zrobienia.
  5. Rzetelnie obserwuj i zapisuj postępy. Pozwala to zauważać małe (i większe) sukcesy, co dodatkowo zwiększa motywację.
  6. Skup się na kilku postanowieniach. Próba zrealizowania bardzo dużej ilości postanowień zazwyczaj kończy się fiaskiem.

 

Jak widać, realizowanie postanowień noworocznych (i nie tylko) jest możliwe, trzeba jednak włożyć w to nieco pracy. Pamiętajmy, że nie tylko Nowy Rok jest czasem, by coś zmienić. Zmiany wprowadzać można na każdym etapie swojego życia – jeśli odczuwa się chęć zmiany, ale też pewne zagubienie w tym, warto skorzystać z pomocy psychologa, na przykład w naszym Gabinecie (https://melka-roszczyk.pl/#oferta).

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.