TEMATYKA OGÓLNA

Samobójstwa nastolatków a internet

Internet jest bezsprzecznie wspaniałym wynalazkiem – w wielu kwestiach ułatwił życie ogromnej rzeczy osób, nie należy jednak zapominać, że niesie on za sobą także pewne zagrożenia, których warto jest być świadomym. W obszarze dotyczącym samobójstw internet i nowe technologie mogą być zarówno środkiem ich zapobiegania, jak i miejscem, w którym znaleźć można wszelkie informacje oraz wskazówki dotyczące tego jak samobójstwo popełnić. W 2014 roku przeprowadzono badania – badano długoterminowy rozkład zainteresowania hasłami związanymi z samobójstwem w internecie posługując się narzędziami analitycznymi udostępnianymi przez firmę Google. W szczególności, przedstawiono przykładowe wyniki analizy jakościowej uzyskane za pomocą narzędzia Google Trends, wedle których zauważono, iż zainteresowanie wyszukiwaniem haseł związanych z samobójstwem w internecie wzrasta zwłaszcza kiedy pojawiają się doniesienia dotyczące różnej kategorii celebrytów – od artystów po polityków (np. samobójstwo Amy Winehouse). (raport na zlecenie MAiC – Koszewska, I., Średniawa, M., Koszewska, J., 2014)

 

Internet może sprzyjać popularyzacji zachowań samobójczych, powszechne wydaje się być w nim zjawisko tzw „cyberbullyingu”, czyli celowego, powtarzalnego i nie prowokowanego agresywnego zachowania pojedynczego prześladowcy lub grupy sprawców wobec ofiary, które może prowadzić do wzrostu odsetka nastolatków okaleczających się lub podejmujących próby samobójcze. Internauci znajdujący dzięki wyszukiwarkom informacje o samobójstwie, częściej są do niego zachęcani niż przed nim zniechęcani – wynika z raportu przygotowanego przez „British Medical Journal” w 2008 roku. Także w polskim internecie można odnaleźć witryny sklasyfikowane w raporcie „British Medical Journal” dotyczącym analizy 480 witryn internetowych mających związek z samobójstwem. Problemem jest fakt, że nawet jeśli portale czy blogi oznaczone są jako strona dla osób pełnoletnich, to nie utrudnia to w jej korzystaniu przez osoby małoletnie. Coraz częściej też można zauważyć próby przedstawienia samobójstwa w sposób humorystyczny np. za pomocą memów, co może być triggerem czyli wyzwalaczem emocji np. dla osoby mającej myśli samobójcze. W internecie znaleźć też można fora, na których młodzi ludzie dyskutują z innymi na temat problemów, które aktualnie mają (np. z rodzicami czy w szkole) i swoich myśli/zamiarów samobójczych. Pojawiają się również przypadki popełniania samobójstwa„na żywo”, w Internecie, np. przez Abrahama K. Biggsa, 19-letni Amerykanin z Florydy popełnił samobójstwo w listopadzie 2008 roku. Chłopak ogłosił, że popełni samobójstwo w internecie – wydarzeniu temu towarzyszyła widownia internautów, którzy zachęcali go do popełnienia samobójstwa, wcześniej, także w internecie, ośmieszali go, stosując cyberprzemoc. Nastolatek popełnił samobójstwo zażywając leki, internauci myśleli, że to żart. Według raportu Safer Internet 2007 w okresie od 6 lutego do 31 grudnia 2007 roku 524 na 1408 zgłoszeń do helpline.org.pl (portalu zajmującego się szkodliwymi treściami w Internecie) dotyczyło właśnie cy- berprzemocy, co lokowało ten problem na drugim miejscu pod względem częstości zgłaszania (na pierwszym miejscu były pytania o zasady bezpieczeństwa w sieci – 549 zgłoszeń). Cyberprzemoc nie jest czynem zabronionym, ujętym w polskich przepisach prawa karnego.

Podsumowując, zagrożenia wynikające z Internetu w odniesieniu do samobójstw przedstawione zostaną poniżej, za: raport na zlecenie MAiC – Koszewska, I., Średniawa, M., Koszewska, J., 2014:

– Dostęp do stron pro-suicydalnych

– Dostęp i opis metod popełnienia samobójstwa.

– Internet jako kontrowersyjne źródło informacji, wzmocnienie zagrożenia i ryzyka samobójstwa

– Wykluczenie społeczne i prześladowanie np. cyber przemoc (cyber bulling)

– Patologiczne używanie internetu (uzależnienia)

– Przymierza, pakty samobójcze

– „Zarażanie” samobójstwem przez sieć

– Naśladownictwo

Biorąc pod uwagę wszelkie te informacje, które są tylko wycinkiem wiedzy na temat tego, jakie powiązanie może występować pomiędzy korzystaniem z sieci, a popełnieniem samobójstwa, należy pamiętać szczególnie o prewencji takich zachowań wśród młodych ludzi. Warto też jest zwracać uwagę na to, w jakiej kondycji są młode osoby, rozmawiać z nimi otwarcie, z empatią i wspólnie poszukiwać rozwiązań problemów w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym.

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.