Jak nowe technologie zmieniły naszą komunikację?
Przemoc, jak wiadomo, przybiera różne formy. Wraz z rozwojem cywilizacji i dostępem do coraz to nowszych technologii rosną niestety także możliwości zastosowania przemocy. Dostęp do innych osób jest coraz łatwiejszy – mamy je w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Nie musimy do kogoś przyjść czy przyjechać, by się z nim skontaktować. Wystarczy skorzystać z dobrodziejstw oferowanych przez telefony komórkowe i zadzwonić albo wysłać wiadomość tekstową albo tych, które możliwe są dzięki internetowi – skomunikować się z kimś za pomocą dowolnego komunikatora czy też wejść na jego profil w portalu społecznościowym. Nigdy wcześniej kontakt z drugim człowiekiem nie był tak łatwy. Traktować to można jako wielkie błogosławieństwo, które jednak w nieodpowiednich rękach potrafi zmienić się w niezwykle niebezpieczną broń. Dlaczego? ponieważ w obecnych czasach wraz ze „zbliżeniem” się ludzi do siebie, o wiele łatwiejsze jest także przekraczanie granic drugiej osoby czy naruszanie jej prywatności. Jedną z form przemocy, która uległa znacznej eskalacji pod wpływem rozwoju nowych technologii jest stalking.
Stalking.
Czym w zasadzie jest? Najogólniej mówiąc to forma przemocy emocjonalnej, polegająca na uporczywym nękaniu, które u prześladowanej osoby wywołuje uzasadnione obawy o własne bezpieczeństwo. To, co w stalkingu jest bardzo trudne, to fakt, że często osoby trzecie obserwujące zachowanie stalkera mogą, bez głębszej analizy, traktować je jako neutralne i nieszkodliwe. Dopiero bliższe przyjrzenie się całej sytuacji umożliwia dostrzeżenie, że zachowania te nie są komfortowe dla drugiej osoby. Stalking może przejawiać się na wiele sposobów – polegać może na częstym dzwonieniu, ustalaniu lokalizacji drugiej osoby, wizytach w pracy czy „przypadkowym” wpadaniu na drugą osobę, kiedy je lancz z przyjaciółmi. Cechą charakterystyczną stalkingu jest nawiązywanie przez stalkera (w jakiejkolwiek formie) niechcianego przez drugą osobę kontaktu, powodującego dyskomfort. Przykładem takich zachowań może być także przesyłanie bądź przekazywanie upominków (na przykład kwiatów), których dana osoba nie chce. Warto dodać, że w Polsce stalking od pewnego czasu jest karalny – przestępstwo stalkingu zostało dodane do kodeksu karnego przez art. 1 pkt. 2 ustawy z 25.02.2011 r. o zmianie ustawy.

Cyberstalking.
W ostatnim czasie popularny jest cyberstalking. Można o nim mówić kiedy stalker wykorzystuje internet do tego, by prześladować swoją ofiarę. Przykładem cyberstalkingu może być zasypywanie wiadomościami na komunikatorach czy wysyłanie niezliczonej ilości maili. Stalker może także pisać niechciane komentarze pod każdym dodanym przez Ciebie zdjęciem, nie reagując na stawiane przez Ciebie granice. Dodatkowo, Stalkerzy, obserwując portale społecznościowe mogą obserwować aktywność drugiej osoby (jej zdjęcia, polubienia, komentarze). Jest to dla nich ogromne źródło informacji. Często uporczywe nękanie z rzeczywistości wirtualnej często przenosi się do realnej.
Jeśli jesteś ofiarą stalkingu:
- Wyraźnie postaw granicę. Kiedy czujesz, że druga osoba wyraźnie przekracza Twoją granicę, jasno i wprost powiedz, że sobie tego nie życzysz. Masz prawo do posiadania swojej przestrzeni. Nawet jeśli inni odczytują zachowania stalkera jako miłe („Przecież tylko daje Ci kwiaty!”) to Ty masz prawo czuć się inaczej.
- Ogranicz kontakt. To druga istotna zasada. Ogranicz kontakt ze stalkerem tam, gdzie to możliwe. Zablokuj jego numer i profil na mediach społecznościowych. Odetnij się na tyle, na ile się da.
- Poinformuj bliskie, zaufane osoby. Ważne, byś nie była jedyną osobą, która wie o stalkingu. Porozmawiaj z bliskimi osobami, które wiesz, że uwierzą w Twoje słowa. Powiedz im jak się czujesz i że potrzebujesz ich wsparcia. Podzielenie się z innymi swoją trudnością zmniejsza samotność w tym zakresie.
- Zgłoś sprawę do odpowiednich służb. Jeśli nic się nie zmienia, zgłoś stalking do odpowiednich służb, tak jak wspomniano wcześniej, jest to przestępstwo. Możesz pokazać dowody (np. listę połączeń czy smsy/emaile). Powiedz o tym, co się dzieje. Przestępca powinien ponieść konsekwencję swoich zachowań.
- Udaj się do specjalisty. Kiedy sytuacja jest bardzo trudna i emocje, jakie w Tobie budzi, przerastają Cię – zgłoś się do specjalisty. To nic dziwnego, że tego typu zachowania wpływają na Ciebie w silny sposób, sytuacja jest niezwykle niekomfortowa i potencjalnie niebezpieczna. Specjalista pomoże Ci się z tym uporać.