PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Terapia jako forma zadbania o siebie po rozstaniu

Jak pomóc sobie po rozstaniu w gabinecie psychologicznym?

Rozstanie bywają różne – czasami są efektem wieloletniego rozpadu relacji i nie okazują się niczym zaskakującym, czasami zaś są niespodzianką dla jednej ze stron, która zupełnie nie była przygotowana na rozpoczęcie życia w pojedynkę. Nie jest łatwo pogodzić się z myślą, że coś, co było wspólnie budowane – nieważne czy miesiącami czy latami – dobiegło końca. W wielu osobach pojawia się niezgoda związana z decyzją drugiej osoby – trudno jest im zrozumieć argumenty byłego partnera czy partnerki, nie dopuszczają do siebie myśli o końcu związku. Dla niektórych oczywiście rozstanie może wiązać się z uczuciami przyjemnymi – ulgą, a nawet szczęściem. Wiele zależy od jakości relacji dwójki osób. Obserwując rozpady relacji z perspektywy psychologicznej, spoglądając na nie przez pryzmat historii, z którymi osoby trafiają do naszego gabinetu psychologicznego na wizyty, można uznać, że dla wielu osób jednak rozstanie nie jest łatwym przeżyciem i wiąże się z rozmaitymi trudnymi emocjami. Pojawia się zatem pytanie – jak radzić sobie w obliczu rozpadu związku tak, by nie rozpaść się samemu i jak zadbać o siebie w tej, dla wielu nowej sytuacji.

Szerzej opisywaliśmy to w poniższym artykule:

https://melka-roszczyk.pl/jak-zyc-po-rozstaniu/

Pierwszą, bardzo słuszną zresztą myślą, która wielu osobom przychodzi w takiej sytuacji, jest skonsultowanie się ze specjalistą zdrowia psychicznego. W tym artykule rozwinięta zostanie ta możliwość zadbania o siebie w momencie rozstania.

Czy wizyta u psychologa może pomóc po rozstaniu?

Po rozstaniu pojawić się mogą u jednostki niezrozumiałe czy nieprzyjemne emocje, jakość funkcjonowania może ulec obniżeniu, a także wystąpić może całe spektrum niepokojących objawów takich jak zminimalizowanie kontaktów towarzyskich, nadmierne uciekanie w imprezy czy używki, obniżenie nastroju, bądź wiele innych indywidualnych kwestii. W takiej sytuacji wizyta u specjalisty z pewnością może okazać się pomocna. U wielu osób pojawić się może pytanie – do kogo mam się udać? Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra? Tutaj warto przypomnieć który specjalista „jest kim” oraz w czym może okazać się pomocny.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – do kogo się udać?

Psychoterapeutą czy psychoterapeutką nazywać się może osoba, która uzyskała dyplom magistra i ukończyła specjalistyczną szkołę psychoterapii, trwającą najczęściej 4-5 lat. Psychoterapeuta nie musi być psychologiem, a całościowe szkolenie obejmuje edukację odbywającą się w jednym z nurtów (np. systemowym czy poznawczo-behawioralnym) lub integrując kilka podejść. Psychoterapeuta to jedyna osoba uprawniona do prowadzenia psychoterapii – formy wsparcia polegającej na regularnych spotkaniach, przez dłuższy okres (od kilku miesięcy do kilku lat).

Psychologiem czy psycholożką nazywać siebie może osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Może ona posiadać dodatkowe kursy i szkolenia, a nawet studia podyplomowe, np. w zakresie interwencji kryzysowej czy seksuologii klinicznej. Nie upoważnia to jej jednak to nazywania siebie seksuologiem/żką czy psychoterapeutą/ką. Poradnictwo psychologiczne skierowane jest do osób doświadczających kryzysów życiowych i nie zakłada długich kontaktów psychologicznych.

Psychiatra z kolei jest lekarzem, który specjalizuje się w kwestiach związanych ze zdrowiem psychicznym. Psychiatra upoważniony jest do wystawiania recept – przepisywanie leków, które pomóc mogą w poradzeniu sobie z zaburzeniem psychicznym. Farmakologia jako forma leczenia możliwa jest tylko u psychiatry.

Będąc w kryzysie związanym z rozstaniem, pomoc uzyskać można w zasadzie u każdego z wyżej wymienionych specjalistów – wszystko zależy od skali trudności – czasami wystarczy kilka spotkań z psychologiem, bywa też tak, że pomocna okaże się psychoterapia (która pozwoli zgłębić wiedzę o sobie nie tylko w kontekście rozstania), a niektórym potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, co w danym momencie jest mi potrzebne.

W jaki sposób terapia u specjalisty zdrowia psychicznego może mi pomóc?

Jeśli chodzi o formy związane z terapią, warto też zwrócić uwagę, że istnieje kilka możliwości skorzystania z pomocy – oprócz terapii indywidualnej, czyli spotkania na około godzinę, najczęściej raz w tygodniu, wiele miejsc oferuje także terapię grupową, czy tak zwane grupy wsparcia dla osób znajdujących się w kryzysach spowodowanych różnymi kwestiami. Czasami istnieją dedykowane grupy dla osób po rozstaniu, a czasami na przykład tylko dla kobiet. Wsparcie innych osób przeżywających trudności czy zapoznanie się z ich sposobami radzenia sobie, wysłuchanie informacji zwrotnych potrafią być bardzo cenne. Terapia indywidualna z kolei pomaga zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się, co wpływa na moje funkcjonowanie psychiczne i co można zrobić, by je poprawić. Dlatego, jeśli rozstanie okazało się dla Ciebie trudne, nie wahaj się i skorzystaj z pomocy specjalisty.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą terapii prowadzonej przez naszych specjalistów:

https://melka-roszczyk.pl/

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.