Czy związek oznacza ciągłe bycie razem?
Rozstanie dla wielu osób jest wyzwaniem – nagle, z czasu spędzanego razem, pojawia się znaczna ilość przestrzeni na bycie samemu. Wiele osób będąc w związku zapomina o tym, jak to jest nie być w otoczeniu innej osoby czy innych osób – oduczają się funkcjonować w odłączeniu od innych osób. Oczywiście, nie dzieje się tak zawsze, jednakże praktyka realizowana w naszym gabinecie psychoterapeutycznym pozwala stwierdzić, że dla wielu bycie w związku jest jednoznaczne ze spędzaniem ze sobą jak największej ilości czasu. I to jest w porządku, jeśli pasuje obydwu stronom, z tą jednak uwagą, że związek dwóch dorosłych osób to spotkanie dwóch indywidualnych jednostek, które są odrębne – mogą mieć inne potrzeby, pragnienia, zainteresowania, co nie powinno im uniemożliwiać bycia razem, ani wymagać rezygnowania z siebie. Oczywiście, wiele osób dba także o swoją indywidualne potrzeby, nawet pozostając w związku. Zachowania balansu pomiędzy dbaniem o siebie, a dbaniem „o nas” często wydaje się kluczem to satysfakcji z życia.

Czasami jednak nadchodzi rozstanie. I z zasady, łatwiej wydaje się być często tym, którzy będąc z związku zachowali także swoje indywidualne pasje, zainteresowania, dbali o swoje potrzeby. Może być im prościej odnaleźć się w sytuacji, w której nagle brakuje drugiej osoby i trzeba zająć się sobą. Nie oznacza o jednak, że osoby, które niejako zatraciły siebie będąc w związku, są skazane na jakąkolwiek porażkę! Rozstanie jest wszakże początkiem czegoś nowego i może być doskonałą okazją do zadbana o siebie, a nawet nauczenia się czegoś nowego. W innym naszym artykule jako drogę do poukładania swojego życia po rozstaniu wskazana została terapia, w tym jednak skupiać będziemy się na różnego rodzaju warsztatach rozwoju osobistego, których oferta w ostatnim czasie naprawdę się rozrosła. Postaramy się tez odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób wybrać te właściwe, by potem nie żałować wydanych pieniędzy.
Warsztaty rozwoju osobistego – czym są i jak mogą pomóc po rozstaniu?
Czym w zasadzie są owe warsztaty? Najogólniej rzecz ujmując to warsztaty, które wspierają rozwój jednostki w różnych obszarach jej funkcjonowania życiowego. W takich warsztatach pracuje się często nad zwiększaniem samoświadomości, wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. I tak, by wybrać odpowiednie dla siebie warsztaty warto zastanowić się, co chciałoby się rozwinąć, nad czym popracować? Być może warto też zwrócić uwagę na to, co wpłynęło na to, że związek okazał się nieudany, tak, by w przyszłości wiedzieć i umieć więcej. Dla niektórych potrzebne okazują się warsztaty związane z asertywnością i stawianiem granic, ponieważ jest to coś, z czym na co dzień mają kłopot. Ciekawą propozycją okazują się także coraz bardziej popularne w ostatnim czasie warsztaty pracy z ciałem, które obejmują chociażby takie aktywności jak joga czy nauka relaksacji.
Wiele osób po rozstaniu potrzebuje zatrzymania się, wejrzenia w głąb siebie i takie właśnie warsztaty często oferują dobrą przestrzeń do tego. Tego rodzaju warsztaty pozwalają odnaleźć zagubioną siłę i pewność siebie. Czasami są to grupy mieszane, a czasami skierowane na przykład tylko do kobiet czy mężczyzn, by zapewnić większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Samo bycie w grupie, wsparcie od niej, potrafi zdziałać więcej aniżeli można sobie wyobrazić. Warto pomyśleć o tym, co czuję, że w danym momencie jest mi najbardziej potrzebne i iść w tym kierunku – zdarza się, że pomocne okazuje się zajęcie czymś, co zawsze pragnęło się robić – np. kursem tańca czy ceramiki. Tego rodzaju czynności także wpływają na nasz komfort psychiczny. Bycie blisko innych potrafi być naprawdę przełomowym przeżyciem, które zmienia światopogląd. Różnego rodzaju warsztaty psychologiczne pozwalają na nawiązanie lepszej relacji ze sobą i innymi.
Warsztaty rozwoju osobistego to dobry sposób, by lepiej poznać siebie, ale także by poznać inne osoby, które mogą być dla nas wsparciem. To także dobre rozwiązanie na nudę i samotność, która doskwiera wielu osobom po rozstaniu. Różnego rodzaju warsztaty uczą nas także być ze sobą i innymi – budować i podtrzymywać relacje, rozpoznawać i dbać o swoje potrzeby, doceniać to, co dzieje się tu i teraz, a nie tkwić w przeszłości.
Jak wybrać odpowiednie warsztaty?
To, co wydaje się istotne przy wyborze warsztatów, to zadbanie przede wszystkim o siebie. Odpowiedzenie sobie na pytanie czy to coś, czego akurat potrzebuję. Dodatkowo warto jest zorientować się mniej więcej o firmie, która oferuje dany warsztat – dowiedzieć się o opiniach innych czy przeczytać o prowadzących. Niestety, im większy jest popyt na daną usługę, tym więcej osób się nią interesuje. Ważne jest, by ktoś, kto prowadzi dane zajęcia wiedział dokładnie, co roi. Rozwój osobisty, sięganie wgłąb siebie może być aktywnością trudną i wywołującą wiele, czasami niełatwych emocji. Osoba prowadząca musi umieć się nimi zająć, powinna być zatem przeszkolona w danym obszarze i móc udowodnić to odpowiednią dokumentacją, a także opiniami innych uczestników. Warto także zastanowić się, na ile jestem gotowy/a na dane przeżycie – będąc w głębokim kryzysie warto najpierw uporządkować swoje funkcjonowanie, uspokoić się i ustabilizować, by potem ze spokojem eksplorować siebie.
Niebawem w naszej ofercie pojawi się oferta szkoleń i warsztatów psychologicznych. Szczegóły wkrótce!
Zapraszamy do kontaktu z naszym Gabinetem psychologicznym dr Marty Melki-Roszczyk: