PSYCHOLOGIA W SĄDZIE

Rola psychologa w sprawie rozwodowej

W przełomowych sytuacjach życiowych, kryzysach i ważnych decyzjach, zazwyczaj znajdujemy wsparcie i poradę wśród najbliższych, rodziny i przyjaciół. Niestety jednak, dobre słowo czy sugestia postąpienia według czyjegoś doświadczenia, nie tylko nie wystarcza, ale może naruszyć relację z bliskimi próbującymi pomóc w dobrej wierze.
W sytuacji kiedy stoimy przed dylematem lub potrzebujemy kogoś do wskazania nam odpowiednich kroków postępowania, warto zgłosić się do specjalisty. Niestety nie jest to zawsze popularne rozwiązanie. W tak intymnych sprawach jak rozwód czy problemy rodzinne, wolimy porady rodzinne, niż wizytę u psychologa. Kieruje nami wstyd oraz lęk przed ostracyzmem społecznym. Jednak porady ze strony bliskich nie zastąpią fachowej pomocy. Rodzina często kieruje się emocjami, uczuciami, a nie obiektywnie dobrym rozwiązaniem. Warto zatem pozwolić terapeucie na specjalistyczną ocenę sytuacji.
Tym bardziej, że osoby, które borykają się z problemem rozwodu nie są w najlepszej kondycji psychicznej. Kryzys psychiczny sprawia, że tracimy zdrowy ogląd na sytuację i nie zawsze kierujemy się racjonalnymi wyborami. Nierzadko podążając za opinią rodziny wybieramy nawet najbardziej absurdalne rozwiązania, które finalnie mogą okazać się szkodliwe.

Jak wybrać psychologa?

Podczas wyboru odpowiedniego psychologa warto zwrócić szczególną uwagę na jego kwalifikacje. W dzisiejszych czasach jest wielu „specjalistów”, którzy znacząco przekłamują informacje dotyczące swojego przygotowania. Niezwykle ważne jest zatem dokładne sprawdzenie kompetencji psychologa, psychoterapeuty. Informacje o uzyskanych kwalifikacjach, skończone uczelnie, kursy i szkolenia – mogą bardzo dużo powiedzieć o wiarygodności danej osoby.
Psycholog powinien skończyć pięcioletnie studia magisterskie z dyplomem magistra psychologii. Jedynie wtedy posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, które pozwalają mu świadczyć pomoc psychologiczną oraz w razie potrzeby wystawić odpowiednią opinię i zaświadczenie, że korzystamy z jego usług.
Wiarygodny psychoterapeuta, to taka osoba, która ukończyła szkołę psychoterapii z akredytacją odpowiednich państwowych towarzystw psychologicznych lub psychiatrycznych.
Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości danej szkoły lub jej nazwa brzmi dla nas zagadkowo, warto jest zasięgnąć o niej więcej informacji.
Często bardzo atrakcyjny wizerunek w Internecie nie jest zgodny z rzeczywistymi kwalifikacjami danej osoby.
Warto pamiętać o sprawdzeniu kwalifikacji danego specjalisty. Pamiętajmy, że w sytuacji rozwodu oraz ewentualnej wizyty w sądzie, psycholog z którego usług korzystamy może okazać się osobą reprezentującą nas również poza swoim gabinetem.

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.