PSYCHOLOGIA DZIECI, PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Dziecko w sytuacji okołorozwodowej

Rozstanie jest trudne dla samych osób uczestniczących w nim, czasami jednak nie ten aspekt okazuje się być najbardziej skomplikowanym. Czasami dzieje się tak, że osoby, które się rozwodzą, mają dużą trudność ze względu na dzieci. Wiele par pozostaje ze sobą „ze względu na dobro dzieci”. To enigmatyczne określenie niestety często ma niewiele wspólnego z rzeczywistością – tacy rodzice często kłócą się w obecności dzieci (a nawet jeśli nie, to dzieci są w stanie wyczuć napiętą atmosferę w domu), czy też, często nie do końca świadomie, wciągają potomstwo w grę, która toczy się między nimi.

 

 

W sytuacji rozwodowej, by zapewnić dzieciom jak największy komfort, warto trzymać się kilku zasad i pamiętać o paru istotnych kwestiach.

 

1. Nie każ dziecku wybierać!

Dziecko kocha obydwoje rodziców i ma do tego pełne prawo. Oczekiwanie postawione wobec niego, że ma zdecydować, którego kocha bardziej (chociażby ukryte pod pytaniem „Z kim chciałbyś mieszkać bardziej?”) Stawia dziecko w niezwykle niezręczne sytuacji, ponieważ oczekuje się od niego, że dokona pewnego wyboru, odrzucając niejako któregoś z rodziców. Rozwód i rozstanie jest sytuacją pomiędzy rodzicami – dziecko nie bierze rozwodu z żadnym z opiekunów i nie można tego od niego wymagać.

 

2. Nie wikłaj dziecka w gry pomiędzy Wami!

Dziecko nie powinno być świadkiem kłótni pomiędzy rodzicami, ani też być wikłane w spory pomiędzy nimi. Nie należy zatem mówić dziecku, że tata zrobił źle, a mama nie lubi taty. Zazwyczaj dziecko chciałoby, by rodzice byli dalej razem, może też nie do końca rozumieć obecną sytuację, zatem nie należy wypytywać dziecka, co dzieje się u drugiego rodzica, co mówił tata albo z kim spotkała się mama. Dziecko nie ma być pomiędzy rodzicami, zaplątane w ich trudne relacje. Pozwólcie mieć dziecku takie relacje z każdym z rodziców, jakie chce mieć.

 

3. Nie okłamuj dziecka!

Nie mów mu, że wszystko będzie tak jak dawniej, bo prawdopodobnie nie będzie. Bądź jednak dla dziecka oparciem i zapewniaj go o rzeczach, które pozostaną niezmienne – że będzie kochane, będzie otrzymywało wsparcie, zawsze będzie mogło zwrócić się o pomoc. Mów o tym, że rozstanie rodziców nie wpłynie na ich uczucia wobec dziecka. To podpunkt o którym warto pamiętać szczególnie w ferworze rozwodowych potyczek – uważaj, by nie były to puste słowa. Nie odrzucaj potrzeb dziecka, wysłuchuj go, bądź dla niej.

 

4. Nie neguj uczuć i reakcji dziecka!

W sytuacji rozwodowej każde dziecko może zachowywać się inaczej – jedno może potrzebować więcej bliskości, drugie z kolei może się wycofać. Nie ma złych reakcji i złych uczuć. Pozwól dziecku na odczuwanie tego, co w danym momencie czuje i towarzysz mu w tym, nie odbieraj mu prawa do własnych emocji nie podważaj ich mówiąc np. „Nie powinieneś być smutny, przecież teraz będzie nam lepiej”.

 

5. Nie obarczaj dziecka swoimi trudnościami!

Część osób ma tendencję do mówienia dzieciom o problemach, które dzieją się w związku. Dziecko nie ma być powiernikiem rodziców – wszak to ono jest rodzicem, zaś dorośli powinni się nim opiekować. Swoje trudności przepracuj z terapeutą, nie mów o nich jednak dziecku, które będzie je przeżywać i może mieć trudność w poradzeniu sobie z nimi.

 

W sytuacji okołorozwodowej warto skorzystać z pomocy psychologa czy pedagoga, który pomoże dziecku uporać sobie z trudnymi emocjami. Wizyta w naszym gabinecie psychologicznym w Poznaniu może okazać się pomocna także dla rodzica, dla którego niektóre z zachowań dziecka mogą wydawać się niezrozumiałe.

 

Jeśli chcesz podjąć rozmowę o swojej trudnej sytuacji związanej z rozwodem, potrzebujesz wsparcia lub pomocy psychologicznej dla siebie lub Twojego dziecka, zapraszamy cię do zapoznania się z ofertą gabinetu oraz do kontaktu z nami w celu umówienia wizyty psychologicznej.

https://melka-roszczyk.pl/#oferta

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.