PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA

Jak zadbać o siebie w świątecznym czasie?

Jak zadbać o siebie w świątecznym czasie?

 

Rozstanie jest sytuacją trudną nie tylko dla dzieci, co zostało szerzej poruszone w innych artykułach, ale także dla samych osób rozwodzących się. Niezależnie od tego, czy nastąpiło ono po wielu latach małżeństwa, czy „zaledwie” po kilku, czy poprzedziły go silne kłótnie czy było spokojne, wiele osób na różne sposoby odczuwa cierpienie związane z rozstaniem. Rozwód z drugą osobą rozpoczyna ciąg nowych, nieznanych czy zapomnianych zdarzeń – w niepamięć odejść muszą pewne przyzwyczajenia (jak chociażby cotygodniowe wspólne zakupy czy niedzielny spacer). Oczywiście, można je podtrzymywać, tyle tylko, że bez tej konkretnej drugiej osoby. Czasami tego rodzaju samotne próby podtrzymywania starych rytuałów bardzo silnie negatywnie wpływają na samopoczucie osób. Odczuwają one, że ta aktywność nie jest taka sama w pojedynkę, czasem łzy same cisną się do oczu, człowiek czuje się jakoś nieswojo i nie na miejscu. Osoby, które doświadczyły w niedawnym czasie rozstania często przywołują, że od czasu tego zdarzenia widzą dookoła siebie znacznie częściej szczęśliwe pary niż wcześniej. Oczywiście, raczej nie jest to możliwe – po prostu na takie osoby zwracają większą uwagę. Rozwody łączą się z jakimś rodzajem utraty – oczywiście różnym w zależności od powodów rozstania, coś, co budowano jednak przez jakiś czas, ulega rozpadowi i jednostki uczą się żyć bez siebie.

 

 

Święta Bożego Narodzenia – rozstanie w tym czasie może być trudne.

 

Oczywiście, trudno jest założyć, że rozstania w jakimś czasie roku są łatwiejsze, a w innym – trudniejsze. Jesienią wszak szybko robi się ciemno, a listopadowa aura zdecydowanie nie pomaga w poprawie humoru, latem z kolei, kiedy wszyscy inni dobrze się bawią na powietrzu, trudno jest się do nich dopasować. Wydaje się jednak, że istnieje pewien szczególny czas, w którym rozstania bolą niezwykle dotkliwie – czas świąt Bożego Narodzenia. Kiedy z telewizji bombardują nas reklamy szczęśliwych rodzin siadających wspólnie do stołu i oczekujących na świętego Mikołaja, z bilbordów prawie wyskakują na nas informacje o możliwych prezentach „dla drugiej połówki”, a rodzina uprzejmie pyta, z kim przyjdziemy na wigilijną kolację okazuje się, że sytuacja jest naprawdę nie najłatwiejsza.

 

Jak zadbać o siebie w tym okresie?

 

Przede wszystkim – myśl o sobie. Z jakichś przyczyn decyzja o rozwodzie została podjęta, teraz masz czas, żeby zająć się sobą. To dobry czas, żeby wrócić do swojego hobby bądź odnaleźć nowe. Być może są rzeczy, które zawsze chciałeś/aś robić, ale nie było na nie czasu? Czasami jest tak, że czas, który wcześniej spędzany był w parze, teraz jest niezagospodarowany. To wspaniała okazja! Joga, taniec współczesny, bieganie czy zaległe książki będą Ci za to wdzięczne. Dodatkowo, po prostu się nie dobijaj. Nie oglądaj na siłę filmów o szczęśliwej miłości i książek, które znasz na pamięć i zawsze wyciskają z Ciebie łzy. Po co to robić? Prawda jest taka, że świat jest pełen nieszczęśliwych i szczęśliwych osób – zarówno w związkach, jak i bez pary. Czasami szczęście zupełnie nie jest zależne od posiadania „drugiej połówki”. To dobry moment na spotykanie się ze znajomymi, dla których wcześniej brakowało czasu. Nadszarpnięte relacje być może łatwiej będzie naprawić w świątecznym klimacie życzliwości i wybaczania. Dodatkowo, staraj się nie fantazjować. Nie twórz w głowie rzewnych historii par, które spotykasz, nie dopowiadaj sobie, do tego, co mówią Twoi znajomi. To krótka droga do złego humoru. To, co wydaje się niezwykle ważne, to też zapewnienie sobie przestrzeni na przeżywanie – pojawić się mogą po rozstaniu rozmaite emocje – smutek, wstyd, strach. Pozwól je sobie przeżyć! W samotności lub z bliskimi, ale nie odcinaj się od nich. To normalne, że możesz czuć zagubienie. Świąteczny czas nie jest najłatwiejszy po rozstaniu, można go jednak dobrze zagospodarować. To wszystko zależy od Ciebie!

 

Jak może Ci pomóc wizyta psychologiczna?

 

W sytuacji rozstania, kiedy trudno jest funkcjonować i zebrać myśli, czasami warto skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa czy psychoterapeuty. Pomoże on w ponownym odnalezieniu siebie. Zapraszamy cię do kontaktu z nami w celu umówienia wizyty psychologicznej.

https://melka-roszczyk.pl/#kontakt

Marta Melka-Roszczyk

AutorMarta Melka-Roszczyk

Jestem doktorem nauk o zdrowiu, psychologiem, psychoterapeutą oraz biegłym sądowym. W swojej prywatnej praktyce zajmuję się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Nieustannie doskonalę warsztat swojej pracy uczęszczając na seminaria, konferencje naukowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.
Bądź na bieżąco z naszymi wskazówkami, narzędziami i rozwiązaniami

Zapisz się na Newsletter.

Certyfikaty.